NFZ nie może dostarczyć leków dla szpitali. Ale nagrody dostali cztery razy większe, niż przewidywano

NFZ zalega z uregulowaniem zaległości za leki dla szpitale. W efekcie część placówek wstrzymała leczenie.
NFZ zalega z uregulowaniem zaległości za leki dla szpitale. W efekcie część placówek wstrzymała leczenie. Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta
Carramba! Wzięli cztery razy tyle! – zakrzyknęli redaktorzy dziennika „Fakt”, którzy po ledwie dwóch tygodniach musieli zweryfikować swoje informacje o skali nagród przyznanych pracownikom Narodowego Funduszu Zdrowia. Okazuje się, że urzędnicy nie „skasowali” 7 milionów, jak wcześniej zapewniano, lecz znacznie więcej.


28 milionów złotych – takiej kwoty miały sięgnąć łącznie nagrody przyznane pracownikom NFZ. „Fakt” tłumaczy, że pierwotną kwotę oparł na szacunkach, których urzędnicy Funduszu nie chcieli potwierdzić. Podana wyżej, zweryfikowana kwota została ujawniona przez wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego.

90 mln zł w trzy lata
Gazeta wytyka, że politycy Prawa i Sprawiedliwości odgrażali się przez lata, iż zlikwidują Fundusz. Rezultat tych zapowiedzi jest równy zeru: NFZ nie został zlikwidowany, a menedżerowie Funduszu podzielili w ciągu ostatnich trzech lat premie o wartości dobijającej 90 mln złotych.

Gdyby chodziło o sprawnie działającą, wzorcową instytucję – nie byłoby zapewne problemu. Chodzi jednak o instytucję tkwiącą w samym centrum systemu, w którym szpitale nie dostają refundacji za leki i coraz częściej muszą wstrzymywać leczenie po tym, jak słyszą, że NFZ za leki zapłaci „potem”. 28 mln złotych zapewne nie zmieniłoby status quo w znaczący sposób – ale też jest bolesnym prztyczkiem w nos lekarzy i chorych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.