Polskie szpitale wstrzymują leczenie. Nie ma pieniędzy na leki

Z braku pieniędzy na refundowane leki niektóre szpitale wstrzymują leczenie ciężko chorych.
Z braku pieniędzy na refundowane leki niektóre szpitale wstrzymują leczenie ciężko chorych. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
NFZ znalazł się w finansowej ślepej uliczce: tylko w ubiegłym roku wydatki Funduszu wzrosły o 4 mld złotych – i były to w większości pieniądze wydane na podwyżki w służbie zdrowia, od pielęgniarek po lekarzy. Jednocześnie na liście refundacyjnej znalazło się wiele nowych, drogich leków. W efekcie pieniądze się rozeszły, szpitale nie dostają od NFZ pieniędzy za użyte leki, część placówek musiała wstrzymać leczenie.


Dramatyczne przypadki placówek, które musiały wstrzymać leczenie z braku pieniędzy dokumentuje wyborcza.pl. W wielu przypadkach chodzi o pieniądze za leki używane przy terapiach chorób nowotworowych – te są najdroższe, a jednocześnie liczba osób korzystających z nich idzie w dziesiątki tysięcy, jeśli nie miliony.

Same straty
W dramatycznej sytuacji znalazły się m.in. placówki w Lublinie, Warszawie oraz na Śląsku. NFZ ma dla nich jedną odpowiedź: później. – Kiedy będzie to „potem”, skoro już tyle czekamy? Te programy to same straty. Gdyby nie chodziło o ludzkie życie, dawno byśmy z nich zrezygnowali – mówi Anna Knysok, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Jesienią ubiegłego roku fundusze na refundację leków zwiększono o 600 mln złotych. Dodatkowych funduszy wkrótce zabrakło i, jak zapowiada wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, NFZ ma spłacać zaległości z funduszy tegorocznych.

– Widać coraz większą dysproporcję między obietnicami ministerstwa a tym, ile rzeczywiście jest pieniędzy na zdrowie – cytuje wyborcza.pl Adama Kozierkiewicza, eksperta od ekonomiki zdrowia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.