Mniej niż połowa mikroprzedsiębiorców jest zadowolona ze swojej sytuacji. Większość z nich narzeka na podatki oraz rosnące koszty zatrudnienia pracowników. Ich firmy wytwarzają w tej chwili mniej niż jedną trzecią polskiego PKB.
Ich liczba rośnie od 2013 roku. W tej chwili autorzy raportu szacują ich liczbę na nieco ponad 2,3 miliona. Średnio w Polsce na tysiąc mieszkańców jest niecałe 60 mikrofirm.
47 proc. przepytanych przez autorów raportu mikroprzedsiębiorców jest zadowolonych ze swojej sytuacji finansowej. 80 proc. z nich twierdzi, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miało problemów z regulowaniem swoich zobowiązań.
Dla większości problemem są podatki
Autorzy raportu zdecydowali się przepytać właścicieli mikrofirm, co najbardziej utrudnia im prowadzenie działalności. Większość z nich (69 proc.) wskazała na wysokie obciążenia podatkowe i rosnące koszty zatrudnienia pracowników. Ponadto ich zdaniem państwo zbyt często zmienia przepisy, co tworzy klimat niestabilności.
Ponad połowa badanych wskazała ponadto, że problemem dla nich jest konkurencja ze strony innych firm, w tym tych, które działają w szarej strefie. Najbardziej chodzi tutaj o przedsiębiorstwa z branży budowlanej czy transportowej.
Polskie firmy skarżą się ponadto na problemy z pozyskiwaniem pracowników. Z jednej strony pracownikom brakować ma umiejętności również tych społecznych. Te ostatnie mają szczególne znaczenie w usługach. Problemów firm nie rozwiążą pracownicy z zagranicy - większość nie planuje bowiem ich zatrudniać.
Urzędy pracy do poprawki?
Jeśli już mikroprzedsiębiorcy poszukują pracowników, to korzystają na ogół z ogłoszeń internetowych oraz mediów społecznościowych czy wsparcia znajomych. Co ciekawe, rzadko korzystają oni z pomocy Urzędów Pracy. Zdaniem autorów raportu jest to sygnał do przemyślenia ich struktury i działania. Takie zdanie nie jest niczym nowym.
Branża narzeka także na dużą rotację pracowników. To ostatnie jest szczególnie ważne, że kierują oni swoją ofertę do raczej stałych klientów, a zmiany wśród pracowników nie pozwalają na utrzymanie jednakowej jakości usług w dłuższym okresie.
W raporcie brakuje niestety informacji o tym, jak kształtują się płace pracowników w mikrofirmach. Te mogą wpływać zarówno na to, jacy pracownicy zgłaszają się podczas rekrutacji oraz ich lojalność wobec pracodawcy.
Sytuacja finansowa firm jest przeciętna
Jeśli mowa o pieniądzach, to mniej niż 4 proc. określa swoją sytuację finansową jako złą. Większość określa ją jako przeciętną lub dobrą. Najbardziej krytycznie oceniają swoją kondycję finansową przedsiębiorstwa handlowe.
Z badań wynika, że 1/3 mikroprzedsiębiorstw nie podejmuje i nie planuje żadnych inwestycji. Wliczamy tutaj również wydatki na marketing. Najczęściej podejmowanymi lub planowanymi są działania marketingowe oraz wydatki na maszyny i urządzenia.
Mimo tego, sześciu na dziesięciu mikroprzedsiębiorców uważa, że są tak samo innowacyjni jak ich główni konkurenci.