Porażka rządowego planu. Nie ma z niego pieniędzy, więc pracują nad nową opłatą

Wiele sklepów unika uiszczania opłaty recyklingowej wykorzystując nieprecyzyjne przepisy
Wiele sklepów unika uiszczania opłaty recyklingowej wykorzystując nieprecyzyjne przepisy Foto: Waldemar Kompala / Agencja Gazeta
Miały być miliardy spływające szeroką rzeką do budżetu, będą jakieś drobne. Rząd gorączkowo pragnie usprawnić pobór opłat za torebki foliowe, bo dotychczasowa opłata recyklingowa okazała się – delikatnie mówiąc – kapiszonem.


Sieci handlowe uważnie przeczytały ustawę o opłacie recyklingowej, po czym precyzyjnie, punkt po punkcie obeszły jej zapisy. Jedne sprzedają lub rozdają cieńsze reklamówki, niż określają to przepisy, inne zaś za grosze sprzedają dużo grubsze, reklamowane jako wielorazowe. Okazało się po prostu, że sposobów na zminimalizowanie opłat jest mnóstwo.

Rząd liczył, że wpływy z opłaty recyklingowej od foliówek przyniosą budżetowi niemal 4 mld zł w pierwszym roku – pisze Money.pl. Wyliczenie oparto o proste założenie – jeszcze w 2014 r. każdy Polak zużywał 466 reklamówek rocznie, co pomnożone przez liczbę mieszkańców i 20 gr od każdej torebki, dawało właśnie taką kwotę.

Opłata za wszystkie torebki foliowe
Jest już pewne, że ta suma okaże się niemożliwa do osiągnięcia. Pełne dane będą dostępne dopiero po 30 kwietnia i wtedy poznamy skalę porażki. Ale rząd już zdaje sobie sprawę, że pieniądze, które miały zasilić program PiS zwany "piątką Kaczyńskiego" nie wpłyną do budżetu.


Świadomy skali problemu minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiada więc objęcie specjalnymi opłatami literalnie wszystkich torebek foliowych. Daninę mieliby płacić już ich producenci, a nie sieci handlowe.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.