Tak odzyskasz swoje pieniądze z ZUS-u. Rekordzista ma aż 20 mln zł nadpłaty

ZUS ma do oddania aż 2,5 mld zł
ZUS ma do oddania aż 2,5 mld zł Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął akcję oddawania przedsiębiorcom nadpłaconych składek. Większość z nich spotyka się z taką sytuacją po raz pierwszy i nie za bardzo wiedzą, jak do tego podejść. A do odzyskania jest aż 2,5 mld złotych, więc gra warta jest świeczki.


Przedsiębiorcy właśnie dostają listy od ZUS, zawierające rozliczenia zeszłorocznych składek – pisze Rzeczpospolita. Okazuje się, że 520 tysięcy firm jest winnych Zakładowi 14 mld złotych.

Z drugiej jednak strony wiele firm – około miliona – ma nadpłatę składek. Chodzi o łączną sumę 2,5 miliarda złotych.
– Rekordzista działający w branży górniczej ma ponad 20 mln zł nadpłaty – mówi dziennikowi Anna Staszyńska, wicedyrektor departamentu realizacji dochodów w Centrali ZUS w Warszawie.

ZUS wyjaśnia
Co można z tymi pieniędzmi zrobić? Po pierwsze, przedsiębiorca powinien sprawdzić w systemie elektronicznym (Platformie Usług Elektronicznych, czyli e-urzędzie ZUS), czy ciągle tę nadpłatę ma. Listy odnoszą się bowiem do sytuacji na koniec roku 2018, a obecnie mamy połowę marca 2019 roku i coś mogło się zmienić.

Jeśli suma nadpłaty nie jest duża, najprościej będzie odjąć ją sobie od kolejnego przelewu do ZUS. Składki księgują się automatycznie i saldo po prostu się wyrówna.

Jeżeli przedsiębiorca ma dużą nadpłatę, może spokojnie zażyczyć sobie, aby ZUS zwrócił mu nadpłatę. Służy do tego druk ZUS-EZS-P. Z kolei wniosek o zwrot nienależnie opłaconych składek można złożyć na druku RZS-P.

Co ciekawe – ok. 114 mln zł nadpłaty mają nieaktywni już przedsiębiorcy. Jest ich mniej więcej ćwierć miliona. Dostają oni listy polecone. Po 5 latach od otrzymania korespondencji nie będą już mogli ubiegać się o zwrot nadpłat. Warto więc odebrać swoje pieniądze w miarę szybko, by o nich nie zapomnieć.


ZUS opublikował ostatnio dane o tym, jak długo Polacy pobierają świadczenia emerytalne. Średnia to 18 lat, ale najkrócej na emeryturze są przedsiębiorcy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.