ZUS ujawnia zaskakujące dane. W tych zawodach najdłużej korzysta się z emerytur

Tancerze to jedna z tych grup zawodowych, które uprawnienia emerytalne uzyskują tuż po czterdziestce.
Tancerze to jedna z tych grup zawodowych, które uprawnienia emerytalne uzyskują tuż po czterdziestce. Fot. Michał Grocholski / Agencja Gazeta
Średnio Polacy korzystają z emerytury przez 18 lat, ale między poszczególnymi grupami zawodowymi istnieją olbrzymie różnice. Przykładowo, największą tendencję do korzystania z emerytur mają artyści, zaś na przeciwnym biegunie znajdują się przedsiębiorcy. Opublikowane przez ZUS statystyki przełamują wiele stereotypów.


Najdłużej na emeryturze żyją artyści: przeciętnie 25 lat – omawia opublikowane przez Zakład informacje „Dziennik Gazeta Prawna”. – Bycie aktorem, tancerzem czy śpiewakiem wymaga reżimu zdrowotnego. Nie ma mowy, by funkcjonować w zawodzie i sobie pozwalać – obala mity o rozrywkowym stylu życia szef Związku Artystów Scen Polskich, Paweł Królikowski.

Tancerz-emeryt po 40-tce
Istotne ze statystycznego punktu widzenia jest tu też to, że niektórzy artyści zyskują uprawnienia emerytalne równie wcześnie, jak funkcjonariusze służb mundurowych: tancerze czy kaskaderzy mogą przejść na emeryturę już po 40-tce. Kto ma takie uprawnienia, ten chętnie z nich korzysta, co pokazują przykłady nauczycieli i górników (pierwsi spędzają na emeryturach średnio 24 lata i 9 miesięcy; dla drugich okres ten wypada o rok krócej).

Ciekawostką jest też fakt, że na przeciwnym biegunie lokują się przedsiębiorcy – oni na emeryturze spędzają średnio około 15 lat. Zawdzięczają to kilku czynnikom: nie nabywają prawa do wcześniejszej emerytury, często życie skracają im stresy czy przemęczenie. Ale też – nie ukrywajmy – ci, którym się powiodło, po prostu lubią swoje zajęcie i na emeryturę odchodzą później. No bo po co?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.