ZUS ujawnia zaskakujące dane. W tych zawodach najdłużej korzysta się z emerytur

Tancerze to jedna z tych grup zawodowych, które uprawnienia emerytalne uzyskują tuż po czterdziestce.
Tancerze to jedna z tych grup zawodowych, które uprawnienia emerytalne uzyskują tuż po czterdziestce. Fot. Michał Grocholski / Agencja Gazeta
Średnio Polacy korzystają z emerytury przez 18 lat, ale między poszczególnymi grupami zawodowymi istnieją olbrzymie różnice. Przykładowo, największą tendencję do korzystania z emerytur mają artyści, zaś na przeciwnym biegunie znajdują się przedsiębiorcy. Opublikowane przez ZUS statystyki przełamują wiele stereotypów.


Najdłużej na emeryturze żyją artyści: przeciętnie 25 lat – omawia opublikowane przez Zakład informacje „Dziennik Gazeta Prawna”. – Bycie aktorem, tancerzem czy śpiewakiem wymaga reżimu zdrowotnego. Nie ma mowy, by funkcjonować w zawodzie i sobie pozwalać – obala mity o rozrywkowym stylu życia szef Związku Artystów Scen Polskich, Paweł Królikowski.

Tancerz-emeryt po 40-tce
Istotne ze statystycznego punktu widzenia jest tu też to, że niektórzy artyści zyskują uprawnienia emerytalne równie wcześnie, jak funkcjonariusze służb mundurowych: tancerze czy kaskaderzy mogą przejść na emeryturę już po 40-tce. Kto ma takie uprawnienia, ten chętnie z nich korzysta, co pokazują przykłady nauczycieli i górników (pierwsi spędzają na emeryturach średnio 24 lata i 9 miesięcy; dla drugich okres ten wypada o rok krócej).

Ciekawostką jest też fakt, że na przeciwnym biegunie lokują się przedsiębiorcy – oni na emeryturze spędzają średnio około 15 lat. Zawdzięczają to kilku czynnikom: nie nabywają prawa do wcześniejszej emerytury, często życie skracają im stresy czy przemęczenie. Ale też – nie ukrywajmy – ci, którym się powiodło, po prostu lubią swoje zajęcie i na emeryturę odchodzą później. No bo po co?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.