ZUS ujawnia zaskakujące dane. W tych zawodach najdłużej korzysta się z emerytur

Tancerze to jedna z tych grup zawodowych, które uprawnienia emerytalne uzyskują tuż po czterdziestce.
Tancerze to jedna z tych grup zawodowych, które uprawnienia emerytalne uzyskują tuż po czterdziestce. Fot. Michał Grocholski / Agencja Gazeta
Średnio Polacy korzystają z emerytury przez 18 lat, ale między poszczególnymi grupami zawodowymi istnieją olbrzymie różnice. Przykładowo, największą tendencję do korzystania z emerytur mają artyści, zaś na przeciwnym biegunie znajdują się przedsiębiorcy. Opublikowane przez ZUS statystyki przełamują wiele stereotypów.


Najdłużej na emeryturze żyją artyści: przeciętnie 25 lat – omawia opublikowane przez Zakład informacje „Dziennik Gazeta Prawna”. – Bycie aktorem, tancerzem czy śpiewakiem wymaga reżimu zdrowotnego. Nie ma mowy, by funkcjonować w zawodzie i sobie pozwalać – obala mity o rozrywkowym stylu życia szef Związku Artystów Scen Polskich, Paweł Królikowski.

Tancerz-emeryt po 40-tce
Istotne ze statystycznego punktu widzenia jest tu też to, że niektórzy artyści zyskują uprawnienia emerytalne równie wcześnie, jak funkcjonariusze służb mundurowych: tancerze czy kaskaderzy mogą przejść na emeryturę już po 40-tce. Kto ma takie uprawnienia, ten chętnie z nich korzysta, co pokazują przykłady nauczycieli i górników (pierwsi spędzają na emeryturach średnio 24 lata i 9 miesięcy; dla drugich okres ten wypada o rok krócej).

Ciekawostką jest też fakt, że na przeciwnym biegunie lokują się przedsiębiorcy – oni na emeryturze spędzają średnio około 15 lat. Zawdzięczają to kilku czynnikom: nie nabywają prawa do wcześniejszej emerytury, często życie skracają im stresy czy przemęczenie. Ale też – nie ukrywajmy – ci, którym się powiodło, po prostu lubią swoje zajęcie i na emeryturę odchodzą później. No bo po co?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.