Rząd PiS zdecyduje się na zmianę zakazu handlu w niedzielę? Kościół mówi: Ani kroku wstecz

Komisja Episkopatu Polski upomina rząd w sprawie zakazu handlu w niedzielę
Komisja Episkopatu Polski upomina rząd w sprawie zakazu handlu w niedzielę Adam Stępień / Agencja Gazeta
Konferencja Episkopatu Polski upomina rząd Mateusza Morawieckiego w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Rząd ma nie zmieniać w tej sprawie niczego, nawet pomimo faktu, że ustawa miała nie przynieść żądanych skutków.


Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zająć stanowisko w sprawie zakazu handlu w niedzielę. To odpowiedź na plany rządu, który miał zastanowić się nad zmianami w ustawie. Mateusz Morawiecki przyznał, że zakaz handlu w niedziele nie przyniósł oczekiwanych efektów dla drobnych przedsiębiorców.


Wcześniej w podobnym tonie wypowiadała się minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. W rozmowie z RMF FM wypowiedziała się, że jeśli rządowe analizy wykazałyby, że zakaz się nie sprawdza, wówczas możliwa byłaby korekta ustawowa.

Zgodnie z obecnym kształtem ustawy w tym roku Polacy mogą robić zakupy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca oraz dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Od 2020 r. zakaz ma mieć jeszcze większe spektrum. W następnym roku niedziel handlowych ma być tylko siedem.


Niewykluczone, że rząd zrobi coś z zaostrzanymi coraz bardziej zakazami handlu w niedziele. Poparcie dla tego pomysłu mocno spada – a wraz z nim słupki w sondażach politycznych.

Episkopat: Ani kroku wstecz
"Konferencja Episkopatu Polski z niepokojem odnotowuje pojawiające się sygnały, także ze strony rządzących, mówiące o możliwości nie tylko zatrzymania rozpoczętego w marcu ubiegłego roku procesu przywracania w naszej Ojczyźnie wszystkich niedziel wolnych od niekoniecznej pracy, ale wręcz uczynienia w tej kwestii kroku wstecz” – brzmi fragment stanowiska KEP, cytowany przez serwis money.pl.


Duchowni dodają, że zakaz handu w niedzielę jest rzeczą normalną w wielu krajach europejskich. Dodatkowy dzień wolny pomaga rodzinom odpocząć i spędzać czas razem. Episkopat przytacza statystyki, wedle których większość praktykujących chrześcijan popiera zakaz. Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, liczba katolików uczestniczących we mszy św. wyniosła 36,7 proc.

Episkopat pominął za to wyniki badań, wedle których większość Polaków zakazu nie popiera. Dla nich przygotowano rozwiązanie - powinni być edukowani, czemu zakaz handlu w ogóle został wprowadzony. Podkreślać należy fakt, że zakupy nie są aktem ekonomicznym, a moralnym.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.