Ważna zmiana dla wszystkich kierowców. Koniec mandatów za brak prawa jazdy

Policja nie będzie mogła ukarać za brak prawa jazdy przy sobie podczas kontroli
Policja nie będzie mogła ukarać za brak prawa jazdy przy sobie podczas kontroli Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Ministerstwo Cyfryzacji szykuje rewolucję, na którą czeka wielu kierowców w Polsce. Dzięki nowym przepisom nie dostaniemy mandatu, kiedy podczas kontroli nie będziemy mieli przy sobie prawa jazdy. Ponadto planowana jest możliwość zachowania numeru rejestracyjnego przez nowego właściciela po zakupie pojazdu.


O propozycjach ministerstwa donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Zmiany miały już był konsultowane z policją.

Do tej pory kierowca bez prawa jazdy podczas kontroli musiał zapłacić mandat w wysokości 50 złotych. W połowie zeszłego roku rząd wprowadził przepisy, które zniosły kary za brak ubezpieczenia OC oraz dowodu rejestracyjnego podczas kontroli. Samo posiadanie (choćby w domowej w szufladzie) tych wszystkich dokumentów nadal będzie obowiązkowe.

Policja ma bowiem w tej chwili dostęp do baz danych, które pozwalają sprawdzić, czy dany kierowca posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdu oraz czy jego auto ma aktualne ubezpieczenie. Ponadto, na podstawie danych z rejestru dowodów osobistych, policjant może sprawdzić, czy kierowca jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje.

Bez kart pojazdu i nalepek kontrolnych
Ponadto, wydruki z systemu CEPIK otrzymają rangę dokumentu, co w ma umożliwić rejestrację pojazdu przez internet. Nowe przepisy mają zlikwidować także nalepki kontrolne oraz karty pojazdu.

Kierowców ucieszy także możliwość zachowania przez nowego właściciela pojazdu numeru rejestracyjnego z dotychczasowym wyznacznikiem terytorialnym.

Przypomnijmy, że na początku marca wprowadzone zostały nowe wzory dokumentów prawa jazdy
- bez adresu zamieszkania. Nie oznacza to konieczności wymiany dokumentów - stare zachowują ważność. Nowe dokumenty będą ważne przez 15 lat. Za ich wydanie trzeba będzie ponieść opłatę wysokości 100,15 zł – niewiele mniej niż wcześniej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.