Ważna zmiana dla wszystkich kierowców. Koniec mandatów za brak prawa jazdy

Policja nie będzie mogła ukarać za brak prawa jazdy przy sobie podczas kontroli
Policja nie będzie mogła ukarać za brak prawa jazdy przy sobie podczas kontroli Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Ministerstwo Cyfryzacji szykuje rewolucję, na którą czeka wielu kierowców w Polsce. Dzięki nowym przepisom nie dostaniemy mandatu, kiedy podczas kontroli nie będziemy mieli przy sobie prawa jazdy. Ponadto planowana jest możliwość zachowania numeru rejestracyjnego przez nowego właściciela po zakupie pojazdu.


O propozycjach ministerstwa donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Zmiany miały już był konsultowane z policją.

Do tej pory kierowca bez prawa jazdy podczas kontroli musiał zapłacić mandat w wysokości 50 złotych. W połowie zeszłego roku rząd wprowadził przepisy, które zniosły kary za brak ubezpieczenia OC oraz dowodu rejestracyjnego podczas kontroli. Samo posiadanie (choćby w domowej w szufladzie) tych wszystkich dokumentów nadal będzie obowiązkowe.

Policja ma bowiem w tej chwili dostęp do baz danych, które pozwalają sprawdzić, czy dany kierowca posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdu oraz czy jego auto ma aktualne ubezpieczenie. Ponadto, na podstawie danych z rejestru dowodów osobistych, policjant może sprawdzić, czy kierowca jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje.

Bez kart pojazdu i nalepek kontrolnych
Ponadto, wydruki z systemu CEPIK otrzymają rangę dokumentu, co w ma umożliwić rejestrację pojazdu przez internet. Nowe przepisy mają zlikwidować także nalepki kontrolne oraz karty pojazdu.

Kierowców ucieszy także możliwość zachowania przez nowego właściciela pojazdu numeru rejestracyjnego z dotychczasowym wyznacznikiem terytorialnym.

Przypomnijmy, że na początku marca wprowadzone zostały nowe wzory dokumentów prawa jazdy
- bez adresu zamieszkania. Nie oznacza to konieczności wymiany dokumentów - stare zachowują ważność. Nowe dokumenty będą ważne przez 15 lat. Za ich wydanie trzeba będzie ponieść opłatę wysokości 100,15 zł – niewiele mniej niż wcześniej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.