Zaskakujące wyniki badań. Bieganie po ruchomych schodach spowalnia wszystkich ich użytkowników

Chodzenie po schodach ruchomych spowalnia ruch wszystkich dookoła
Chodzenie po schodach ruchomych spowalnia ruch wszystkich dookoła Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta
Lewa strona dla idących, prawa strona dla stojących - dla wielu osób dokładnie tak powinien wyglądać podział schodów ruchomych. Bardziej efektywnym sposobem poruszania się, jest jednak... stanie na ruchomych schodach.


To, w jaki sposób poruszamy się po schodach ruchomych, wynika często z zestawu niepisanych reguł. Głównie chodzi o to, by nie naruszać strefy komfortu innych ich użytkowników. Czasem pojawiają się informacje, by nie blokować staniem lewej ich strony, jednak nie jest to reguła.

Serwis theconversation.com postanowił zbadać, czy ma ona jakikolwiek sens. Na początek ustalili, że blisko trzy czwarte użytkowników schodów ruchomych decyduje się na nich stać.

Co ciekawe, jeśli obok ruchomych schodów stoją klasyczne schody, świecą one pustkami. Dla stojących są one po prostu niewygodne, dla idących - nie zapewniają optymalnej prędkości.

Idąc potrzebujesz więcej przestrzeni
Co więcej, osoba idąca po schodach potrzebuje 0,75 metra kwadratowego przestrzeni, podczas gdy osoba stojąca - jedynie 0,3. Schody ruchome skonstruowane są dla pasażerów stojących, mogą więc pomieścić jedynie połowę osób, które chciałyby po nich iść.

A to oznacza, że przed schodami mogą tworzyć się kolejki. Przykładem niech będzie Londyn, gdzie po wprowadzeniu polityki "schodów tylko dla stojących" liczba osób, która przejeżdża nimi w ciągu godziny, wzrosła o 27 proc.

Zmiana nie weszła jednak w życie bezboleśnie. Tego typu konwencja dawała bowiem indywidualnym podróżującym możliwość szybszego dostania się do celu, nawet jeśli działo się to kosztem innych.

W tłumie musisz szybko podejmować decyzje
Ludzie w tłumie poruszają się bowiem znacznie wolniej i każda okazja do przyspieszenia jest na wagę złota. Przyczyny leżą nie tylko w braku miejsca i możliwości postawienia kroku, ale także w konieczności podejmowania większej liczby decyzji - wyprzedzanie czy przepychanie się w tłumie wymaga czasu na zastanowienie się. Nie wszyscy zdają sobie jednak z tego sprawę.


Co ciekawe, schody ruchome projektowane są w taki sposób, by nie dało się zjechać po ich poręczy w dół. Mają temu zapobiegać specjalne wypustki, umieszczone co kilka centymetrów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.