"Bunt" w rządzie. Idzie o nadmierną hojność ekipy Morawieckiego

Ministerstwo finansów jest przeciwne zwiększaniu wydatków, które doprowadziłoby do złamania reguły wydatkowej.
Ministerstwo finansów jest przeciwne zwiększaniu wydatków, które doprowadziłoby do złamania reguły wydatkowej. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Choć oficjalnie rząd prezentuje się jak monolit, to jedynie pozory. Ministerstwo finansów opiera się obietnicom złożonym przez PiS w przedbiegach do tegorocznych kampanii wyborczych. Żeby je zrealizować, należałoby złamać tzw. regułę wydatkową – ni mniej ni więcej: ograniczenie potencjalnych wydatków. I to o astronomiczną kwotę, 58 mld złotych.


Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, resort finansów „nie godzi się na złamanie, zawieszenie czy likwidację” reguły wydatkowej. – Sytuacja jest trudna i będzie wymagała wielu ryzykownych zabiegów księgowych. Przez rok może się uda, ale nie da się tak planować każdego budżetu – miał powiedzieć gazecie anonimowy rozmówca z ministerstwa.

Cuda nad księgami
„DGP” przypomina też, że pod koniec ubiegłego tygodnia posłowie PiS zdjęli z porządku obrad w Sejmie nową matrycę stawek VAT – projekt, na którym bardzo zależy resortowi. Riposta resortu może być znacznie boleśniejsza, bowiem to minister Teresa Czerwińska musi dokonywać „cudów nad księgami”, czyli próbować zmieścić w przyszłorocznym (i kolejnych) budżecie „piątkę Kaczyńskiego”, czyli komplet obietnic takich jak trzynasta emerytura czy 500+ na pierwsze dziecko.

– Aby zrealizować „piątkę” i przygotować budżet w zgodzie z ustawą o finansach publicznych, czyli bez złamania reguły wydatkowej, rząd musiałby dokonać drastycznych cięć pozostałych wydatków, na skalę, na jaką nie wydaje się to możliwe, tym bardziej w roku wyborczym – kwituje w rozmowie z „DGP” Ludwik Kotecki, były wiceminister finansów i twórca reguły wydatkowej. To właśnie on szacuje, że realizacja „piątki Kaczyńskiego” oznacza przekroczenie reguły o 58 mld zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła