"Wpadka pod kontrolą". Ujawniono nowe fakty o kompromitacji ministerstwa z e-dowodami

Zaledwie 5 sztuk wadliwych dokumentów miało trafić do odbiorców, urzędnicy przechwycili resztę wadliwych e-dowodów.
Zaledwie 5 sztuk wadliwych dokumentów miało trafić do odbiorców, urzędnicy przechwycili resztę wadliwych e-dowodów. Fot. Marek Hanyżewski / Agencja Gazeta
Ledwie tydzień trwało zapisywanie się na nowe, wyposażone w funkcje elektroniczne dowody osobiste. Niewielka, oficjalnie licząca kilkaset sztuk partia została już nawet wysłana do odbiorców, ale Ministerstwo Cyfryzacji powiedziało: stop. Okazuje się, że feralna partia ma kluczową wadę – w trakcie produkcji nie wgrał się certyfikat podpisu osobistego.


Teoretycznie chodzi o partię około 700 sztuk nowych e-dowodów, ale według „Dziennika Gazety Prawnej” może chodzić o nakład kilkakrotnie większy, a zatem liczący kilka tysięcy sztuk. – Dobrze, że problem namierzono teraz, a nie później, gdy dziesiątki tysięcy wadliwych blankietów poszłyby w Polskę – miała powiedzieć gazecie „osoba z kręgów rządowych”.

150 tys. zł strat
Może i racja: w ciągu pierwszego tygodnia obowiązywania nowych e-dowodów przyjęto 134 tys. zamówień na nowe dokumenty. Podpis osobisty jest ich kluczową funkcją – w przyszłości ma pozwalać na załatwienie sporej części spraw zdalnie, chociaż nie jest obligatoryjny: miały go otrzymać tylko te osoby, które sobie tego zażyczyły.

Pierwsze plotki o wadach krążyły już w ubiegłym tygodniu, ale nie było jasności, jaka jest skala "wpadki".

Resort cyfryzacji zapewnia, że chodziło w sumie o 702 dokumenty, z których do rąk właścicieli trafiło zaledwie 5 sztuk – resztę zdołano w porę wycofać. Źródła „DGP” informują, że producent zdążył wydrukować 3, a może nawet 5 tysięcy sztuk e-dowodów bez podpisu – tyle że nie zdążyły one opuścić zakładu. Przy liczbie 5000 sztuk i cenie 30 zł za jeden, straty oscylowałyby w granicach 150 tys. złotych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.