W Polsce na każdy blok przypada jeden sklep z alkoholem. "80 proc. z nich powinno zniknąć"

80 proc. punktów sprzedaży alkoholu powinno zniknąć, jeśli chcemy uniknąć kłopotów związanych z nadmiernym spożyciem alkoholu.
80 proc. punktów sprzedaży alkoholu powinno zniknąć, jeśli chcemy uniknąć kłopotów związanych z nadmiernym spożyciem alkoholu. Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta
W Polsce jeden punkt sprzedaży przypada na 275 mieszkańców. To oznacza, że każdy blok mieszkalny ma swoją budę z alkoholem albo knajpę – podsumowuje szef Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krzysztof Brzózka. I podkreśla, że olbrzymia większość tych punktów sprzedaży powinna zostać zlikwidowana.


Zwykło się uważać, że w czasach PRL polskie społeczeństwo wyjątkowo się rozpiło. Błąd, trzydzieści lat transformacji i demokracji niewiele tu zmieniły. Wydawało się, że spożycie alkoholu zaczęło spadać z końcem pierwszej dekady wolności – w 2000 r. statystycznie piliśmy rocznie 8 litrów czystego alkoholu na osobę. Ale dziś dobiliśmy poziomu 11 litrów, a wkrótce będzie to 12 litrów.

– Powyżej tej bariery według WHO rusza proces degradacji społecznejostrzega Brzózka w rozmowie z gazeta.pl. Jego zdaniem, spożycie alkoholu dramatycznie wzrosło ze względu na – mówiąc lapidarnie – nachalne wpychanie go do rąk i w gardła Polaków.

Bydgoszcz jak Norwegia
Chodzi m.in. o sprzedaż mocnych trunków w niewielkich opakowaniach, co sprzyja wyższej konsumpcji. Pojawienie się piw smakowych, które przełożyły się na spożycie alkoholu tego typu wśród kobiet, stosunkowo niewysokie w relacji do zarobków ceny, a wreszcie dostępnością.

– Powinno zniknąć 80 proc. punktów sprzedaży alkoholu. To wynika z zaleceń WHO – przekonuje prezes PARPA. – Jeśli wziąć międzynarodowe standardy zdrowia publicznego, to w Polsce powinien zostać co piąty punkt sprzedaży alkoholu. Nadmiar punktów sprzedaży ułatwia picie. To nie jest normalna sytuacja, że w samej Bydgoszczy jest więcej punktów sprzedaży niż w całej Norwegii – kwituje.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.