Pracowniku, idź pobiegać. Otyłość i nadwaga stają się standardem w polskich biurach

Problemem zdrowotnym, z jakim najczęściej zmagają się polscy pracownicy, jest nadwaga i otyłość.
Problemem zdrowotnym, z jakim najczęściej zmagają się polscy pracownicy, jest nadwaga i otyłość. 123rf.com
Polacy są pracownikami sumiennymi, wydajnymi i… otyłymi. Według najnowszych badań, wykonanych przez zespół Medicover Polska, polscy pracownicy żyją niczym pączki w maśle. I to dosłownie, ponieważ okazuje się, że największymi problemami zdrowotnymi w rodzimych biurach jest nadwaga i otyłość.


Brak zdrowia w polskich biurach
Autorzy raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2013-2017” sprawdzili stan zdrowia polskich pracowników z rożnych grup zawodowych. Znaleźli się w nich pracownicy produkcji pracujący w systemie zmianowym, pracownicy produkcji bez pracy zmianowej, pracownicy biurowi, pracownicy mobilni oraz decyzyjni.

Okazało się, że we wszystkich grupach najpowszechniejszym problemem zdrowotnym był nieprawidłowy wskaźnik BMI. Prawidłową masę ciała ma mniej niż połowa ankietowanych. Jedna na trzy kobiety oraz dwóch na trzech mężczyzn zmaga się z nadwagą lub otyłością, z kolei 5 proc. kobiet waży za mało.

Zbadano również ciśnienie tętnicze. Nieprawidłowości stwierdzono u 30 proc. pracowników produkcji zmianowej, 27 proc. pracowników produkcji bez zmian, 21 proc. pracowników mobilnych, 20 proc. osób zajmujących stanowiska decyzyjne oraz u 17 proc. pracowników biurowych.


Słodycze w pracy
Według portalu theguardian.com przyczyną otyłości w biurze są… współpracownicy. Jeśli pracujemy w dużej firmie, co chwila jesteśmy częstowani słodyczami, co rusz wypadają też czyjeś urodziny lub imieniny. A kawałka urodzinowego tortu lub imieninowego cukierka trudno odmówić.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.