Sprawdzili smartfony 500 tys. Polaków. Wnioski? Zakaz handlu nieźle pozmieniał nam życie

Polacy wyszli w niehandlowe niedziele na świeże powietrze. Zakupy chętnie zaś robią na stacjach benzynowych czy w sieci.
Polacy wyszli w niehandlowe niedziele na świeże powietrze. Zakupy chętnie zaś robią na stacjach benzynowych czy w sieci. Fot . Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Selectivv – firma zajmująca się analizą danych z telefonów komórkowych – postanowiła przyjrzeć się naszym zachowaniom w wolne od handlu niedziele. Z zebranych przez nią danych bez wątpliwości wynika, że wolne od handlu zmieniły zarówno obraz rynku, jak i sposób spędzania przez nas weekendów.


Selectivv zbiera dane z 14 mln smartfonów poprzez 200 tysięcy aplikacji. W przypadku tego badania wzięto pod uwagę wyniki dotyczące około 511 tysięcy osób. Firma zauważyła zmiany już w pierwszą niehandlową niedzielę 2018 r.: Polacy tłumnie ruszyli wówczas na spacer – w miejskich parkach i na terenach rekreacyjnych pojawiło się o 421 proc. więcej osób niż w inne niedziele.

Ta tendencja wciąż się utrzymuje: w wolne niedziele na świeże powietrze wychodzi 35 proc. osób badanych przez firmę, w niedziele handlowe – 21 proc.

Stacje, kina, e-commerce
Badacze potwierdzili też, że na zakazie wyjątkowo skorzystały stacje benzynowe, kina oraz – rzecz jasna – dyskonty spożywcze. Przed wprowadzeniem zakazu te ostatnie odwiedzało w soboty 18 proc. użytkowników z grupy analizowanej przez Selectivv, teraz jest to już 31 proc. Innymi słowy, zamiast szukać w niedzielę otwartych sklepów robimy większe zakupy w sobotę – pisze wyborcza.pl.

Oczywiście, zakaz handlu wpłynął też na zakupy w sieci. Może nie zmusił nas do kupowania żywności w sieci, ale za zdynamizował e-handel, gdy chodzi o odzież, buty, elektronikę – skutecznie zastępując nam salony z galerii handlowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.