Powstanie jawna baza podatników VAT. Tak rząd chce zwalczać wyłudzenia podatku

Aby przeciwdziałać karuzelom VAT-owskim, powstanie jawny, bezpłatny rejestr podatników VAT.
Aby przeciwdziałać karuzelom VAT-owskim, powstanie jawny, bezpłatny rejestr podatników VAT. Fot. Łukasz Węgrzyn / AG
Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się nowelizacją, która proponuje założenie bazy podatników VAT. Wykaz ma być publiczny i udostępniony na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. To pomysł rządu na uszczelnienie systemu podatkowego.


Baza oszustów
Proponowane w projekcie zmiany mają pozwolić na wzmocnienie uczciwej konkurencji wśród przedsiębiorców oraz uszczelnianie systemu. Rejestr ma również wskazywać nieuczciwych kontrahentów, minimalizując w ten sposób ryzyko nieświadomego udziału uczciwych podatników w „oszukańczym procederze zmierzającym do wyłudzenia VAT”.

Aby nie dać się wkręcić w karuzelę VAT-owską, podatnikowi wystarczy bezpłatnie sprawdzić dane kontrahenta dostępne na stronie internetowej resortu finansów lub za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W rejestrze będą podane m.in. takie dane jak: firma, imię i nazwisko, numer REGON czy PESEL, numer w KRS oraz numer, za pomocą którego podmiot został zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Jawny numer rachunku
Kolejną zmianą wprowadzaną w nowelizacji jest możliwość uwolnienia się od wprowadzanych w podatkach dochodowych sankcji w postaci braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w przypadku zapłaty na rachunek, którego nie ma w wykazie.


Wykaz będzie zawierał również informacje o numerach rachunków. To oznacza zmiany w przypadku rozszerzenia danych nieobjętych tajemnicą skarbową o numery rachunków bankowych podatnika lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.