Powstanie jawna baza podatników VAT. Tak rząd chce zwalczać wyłudzenia podatku

Aby przeciwdziałać karuzelom VAT-owskim, powstanie jawny, bezpłatny rejestr podatników VAT.
Aby przeciwdziałać karuzelom VAT-owskim, powstanie jawny, bezpłatny rejestr podatników VAT. Fot. Łukasz Węgrzyn / AG
Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się nowelizacją, która proponuje założenie bazy podatników VAT. Wykaz ma być publiczny i udostępniony na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. To pomysł rządu na uszczelnienie systemu podatkowego.


Baza oszustów
Proponowane w projekcie zmiany mają pozwolić na wzmocnienie uczciwej konkurencji wśród przedsiębiorców oraz uszczelnianie systemu. Rejestr ma również wskazywać nieuczciwych kontrahentów, minimalizując w ten sposób ryzyko nieświadomego udziału uczciwych podatników w „oszukańczym procederze zmierzającym do wyłudzenia VAT”.

Aby nie dać się wkręcić w karuzelę VAT-owską, podatnikowi wystarczy bezpłatnie sprawdzić dane kontrahenta dostępne na stronie internetowej resortu finansów lub za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W rejestrze będą podane m.in. takie dane jak: firma, imię i nazwisko, numer REGON czy PESEL, numer w KRS oraz numer, za pomocą którego podmiot został zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Jawny numer rachunku
Kolejną zmianą wprowadzaną w nowelizacji jest możliwość uwolnienia się od wprowadzanych w podatkach dochodowych sankcji w postaci braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w przypadku zapłaty na rachunek, którego nie ma w wykazie.


Wykaz będzie zawierał również informacje o numerach rachunków. To oznacza zmiany w przypadku rozszerzenia danych nieobjętych tajemnicą skarbową o numery rachunków bankowych podatnika lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.