Surowa kara dla resortu Teresy Czerwińskiej. Mają odpowiedzieć za błędy

UODO chce ukarać ministerstwo finansów za błędy w systemie "Twój E-PIT".
UODO chce ukarać ministerstwo finansów za błędy w systemie "Twój E-PIT". Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
100 tysięcy złotych kary nałożonej przez Urząd Ochrony Danych Osobowych może zapłacić ministerstwo finansów. Miałaby to być sankcja za błędy w usłudze „Twój E-PIT”: ledwie kilka dni po uruchomieniu systemu trzeba było go naprędce łatać.


Ciekawski pracodawca mógł sprawdzić, czy jego pracownicy dorabiają na boku lub jakie stawki mają w innych firmach – pisze money.pl. UODO ma teraz sprawdzać, czy rzeczywiście mogło dojść do takiego wycieku danych. I szykuje 100-tysięczną karę, w sporej mierze mającą być nauczką na przyszłość dla wszystkich, którzy dziś lekceważą sobie ochronę danych osobowych.

UODO tropi każdy błąd
Wkrótce zmieni się szef UODO – Edytę Bielak-Jomaa zastąpi Jan Nowak, radny PiS z Warszawy. Jak spekuluje money.pl może to być dodatkowy powód, dla którego błędy resortu finansów – oraz minister Czerwińskiej „jako administratora danych osobowych” – mają być przykładnie ukarane. Odchodząca szefowa urzędu chciałaby podjąć taką decyzję przed końcem swojej kadencji.

W ministerstwie zatem oczekuje się, że Urząd wcześniej czy później zdecyduje o srogiej karze. – Nie jest tajemnicą, że UODO dokładnie przygląda się temu, jak działa i działało Ministerstwo Finansów. Szukamy każdego przypadku, który potwierdzi nie tylko, że dziura w systemie była, ale że ktoś ją po prostu wykorzystał – skwitował anonimowy rozmówca portalu z UODO. Oficjalnie jednak decyzja jeszcze nie zapadła.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł