Surowa kara dla resortu Teresy Czerwińskiej. Mają odpowiedzieć za błędy

UODO chce ukarać ministerstwo finansów za błędy w systemie "Twój E-PIT".
UODO chce ukarać ministerstwo finansów za błędy w systemie "Twój E-PIT". Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
100 tysięcy złotych kary nałożonej przez Urząd Ochrony Danych Osobowych może zapłacić ministerstwo finansów. Miałaby to być sankcja za błędy w usłudze „Twój E-PIT”: ledwie kilka dni po uruchomieniu systemu trzeba było go naprędce łatać.


Ciekawski pracodawca mógł sprawdzić, czy jego pracownicy dorabiają na boku lub jakie stawki mają w innych firmach – pisze money.pl. UODO ma teraz sprawdzać, czy rzeczywiście mogło dojść do takiego wycieku danych. I szykuje 100-tysięczną karę, w sporej mierze mającą być nauczką na przyszłość dla wszystkich, którzy dziś lekceważą sobie ochronę danych osobowych.

UODO tropi każdy błąd
Wkrótce zmieni się szef UODO – Edytę Bielak-Jomaa zastąpi Jan Nowak, radny PiS z Warszawy. Jak spekuluje money.pl może to być dodatkowy powód, dla którego błędy resortu finansów – oraz minister Czerwińskiej „jako administratora danych osobowych” – mają być przykładnie ukarane. Odchodząca szefowa urzędu chciałaby podjąć taką decyzję przed końcem swojej kadencji.

W ministerstwie zatem oczekuje się, że Urząd wcześniej czy później zdecyduje o srogiej karze. – Nie jest tajemnicą, że UODO dokładnie przygląda się temu, jak działa i działało Ministerstwo Finansów. Szukamy każdego przypadku, który potwierdzi nie tylko, że dziura w systemie była, ale że ktoś ją po prostu wykorzystał – skwitował anonimowy rozmówca portalu z UODO. Oficjalnie jednak decyzja jeszcze nie zapadła.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.