Obniżka podatków jeszcze w tym roku. Tyle będzie można zaoszczędzić

Premier Mateusz Morawiecki ma osobiście naciskać na tempo prac nad zmianami w podatkach osobistych.
Premier Mateusz Morawiecki ma osobiście naciskać na tempo prac nad zmianami w podatkach osobistych. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Zerowy PIT dla młodych, obniżka stawki do 17 proc. dla wszystkich, podwojenie kosztów uzyskania przychodów – te zmiany w systemie podatkowym znalazły się w planach rządu na ten rok, jak przekonuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Potwierdził to w rozmowie z gazetą osobiście premier Morawiecki.


– Chcemy nie tylko, by nowe rozwiązania w PIT zostały uchwalone, lecz także, by podatnicy odczuli ich pozytywne skutki już na jesieni – przekonuje Mateusz Morawiecki na łamach „DGP”. To on ma stać za przyspieszeniem planów reform podatkowych, tym bardziej, że zmiany korzystne dla podatników można wprowadzać w trakcie roku podatkowego.

Ból głowy księgowego
Według wyliczeń „DGP” młodzi pracownicy – ci, do których adresowany jest serowy PIT – zyskiwaliby przy minimalnym wynagrodzeniu 133 zł miesięcznie, w sumie 400 zł w ostatnim kwartale tego roku (zmiany miałyby wchodzić w życie 1 października). Przy średniej krajowej byłoby to już 371 zł miesięcznie, 1121 zł za kwartał. Dla starszych płatników zmiany miałyby już symboliczne znaczenie – o.k 22 zł za kwartał przy wynagrodzeniu minimalnym i 60 zł przy średniej krajowej.

To będzie oznaczać poważny ból głowy dla księgowych, którzy będą musieli uwzględnić wszystkie te zmiany w swoich rozliczeniach z fiskusem. Jak poważny, tego dowiemy się w ciągu kilku najbliższych dni – tyle zajmie jeszcze resortowi finansów przygotowanie konkretnych propozycji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.