Grozi nam likwidacja systemu ochrony zdrowia. Minister zdrowia przewiduje krach za 5-10 lat

Za 5-10 lat grozi nam krach systemu ochrony zdrowia – ostrzega minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Za 5-10 lat grozi nam krach systemu ochrony zdrowia – ostrzega minister zdrowia Łukasz Szumowski. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Jeśli polskiemu systemowi ochrony zdrowia zabraknie pielęgniarek i pielęgniarzy, nastąpi krach. Jak przewiduje minister zdrowia Łukasz Szumowski, może on nadejść już za 5-10 lat, gdy część pielęgniarek osiągnie wiek emerytalny. Sytuację może uratować tylko utrzymanie trendu wzrostu liczby osób zatrudnionych na tych stanowiskach w polskiej służbie zdrowia.


Liczba pielęgniarek wzrasta
W poniedziałek w Krakowie podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów minister zdrowia Łukasz Szumowski zaprezentował dane dotyczące wzrostu liczby pielęgniarek w ostatnich latach. Okazało się, że ostatnimi czasy odnotowano ich spory wzrost - w 2017 r. na tym stanowisku zatrudnionych było 225 410 osób, zaś w 2018 r. ich liczba wzrosła do 233 012.

- To istotny wzrost. Chyba pierwszy raz od bardzo dawna prawie 100 proc. osób kończących pielęgniarstwo odbiera prawo do wykonywania zawodu. Dotychczas około 30 proc. osób nie interesowała praca w zawodzie, wybierały inne profesje – mówił minister.

Krach za 5-10 lat
Dodał jednak, żeby nie popadać w przesadny optymizm. Trend należy utrzymać, ponieważ bez niego Polaków czeka „likwidacja systemu ochrony zdrowia w Polsce”. A wszystko dlatego, że niedługo wiele pielęgniarek osiągnie wiek emerytalny - dzisiejsza polska pielęgniarka ma średnio 51 lat, a położna 50 lat, jak podaje portal interia.pl.

- Dzięki temu (wzrostowi liczby pielęgniarek, przyp. red.) mamy szansę, że krach który nastąpi za lat 5-10, nie zlikwiduje systemu ochrony zdrowia w Polsce – przekonywał Szumowski.

Według ostatnich danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, z roku na rok zmniejsza się liczba polskich pielęgniarek wyjeżdżających za granicę. Izba mówi już nawet o odradzaniu się zawodu. Odmiennego zdania jest Mariusz Mielcarek, redaktor naczelny branżowego portalu Pielegniarki.info.pl, który w rozmowie z INNPoland.pl prezentowane dane uznał za „bzdurę”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.