Ekonomista PiS-u odleciał. Polska ma nie przyjmować euro, bo tak mówi przepowiednia fatimska

"Wyłączenie Polski z obowiązku przyjęcia euro jest jednym z podstawowych warunków zachowania pokoju i uniknięcia wojny, o której w swojej przepowiedni wspominała siostra Łucja" – twierdzi członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Wyłączenie Polski z obowiązku przyjęcia euro jest jednym z podstawowych warunków zachowania pokoju i uniknięcia wojny, o której w swojej przepowiedni wspominała siostra Łucja" – twierdzi członek Rady Polityki Pieniężnej. flickr.com / fot. Piotr Drabik / CC BY 2.0
Członek Rady Polityki Pieniężnej i człowiek PiS-u, prof. Eryk Łon, zachęcony medialnym zainteresowaniem, jakie przyniosła mu kontrowersyjna wypowiedź dotycząca ustanowienia polskiego złotego wspólną walutą Unii Europejskiej, zdecydował zapoznać internautów z własnym punktem widzenia dotyczącym kwestii przyjęcia przez Polskę euro. Według ekonomisty nie powinniśmy rezygnować z własnej waluty, bo w ten sposób zachowamy w Europie pokój, o czym mówiła w swojej przepowiedni siostra Łucja.


"Profesjonalny" punkt widzenia ekonomisty
Czytając artykuł profesora Łona, który ukazał się wczoraj w portalach wgospodarce.pl i radiomaryja.pl, trudno nie zakwestionować kompetencji człowieka zasiadającego w Radzie Polityki Pieniężnej, która, jako organ decyzyjny NBP, ustala założenia oraz realizuje politykę pieniężną państwa. A ta - jak i samo państwo - nie powinna być z religią mieszana i łączona.


Kilkukrotnie zapewnia on o patrzeniu na zagadnienie z punktu widzenia ekonomisty i profesjonalisty. Tymczasem za najbardziej merytoryczne uzasadnienie jego przekonań można uznać przepowiednie fatimskie i orędzie siostry Łucji. Takiego stężenia fachowej merytoryki w jednej osobie, dawno nie zaobserwowaliśmy.


Profesor Łon utrzymuje, że stara się patrzeć na proces budowy strefy euro w Europie „z punktu widzenia ekonomisty, starającego się przyjmować prymat troski o osobę ludzką w zjawiskach gospodarczych”. Następnie - wydawałoby się, że dla potwierdzenia swych słów o naukowym podejściu do sprawy - zwraca uwagę czytelników na fragment encykliki Benedytka XVI, w którym mowa o nauce Kościoła i utrzymywaniu stosunków międzyludzkich w ramach działalności ekonomicznej.

Zbrodnia wobec narodu polskiego

Następnie odnosi się do kwestii społeczno-gospodarczej przyjęcia euro. Według profesora „pozbycie się naszego dobra” byłoby zbrodnią wobec narodu polskiego i tych, którzy za Polskę umierali. Niestety, w żaden sposób nie argumentuje, dlaczego, nie zabrakło jednak przywołania katastrofy smoleńskiej.


– To tak jakby chciano powiedzieć, że ofiara tych ludzi dla nas nic nie znaczy. To, iż walczyli oni o niepodległość ponosząc często także niestety cenę życia oraz osierocenia swoich rodzin, w tym małżonków i dzieci o czymś nam powinno przypominać. Niech przypomina o tym zbliżający się dzień 10 kwietnia 2019 roku, dzień, w którym wspominać będziemy Tragedię Smoleńską – kwituje.

Fatimska przepowiednia
Odnosząc się Polski będącej dzięki przyjęciu euro decyzyjnym rdzeniem Europy, zamiast merytorycznych argumentów, przywołuje „orędzie fatimskie i objawienia w Gietrzwałdzie”. – Mówi się czasami, że jeśli Polska znajdzie się poza tym „rdzeniem”, to pojawią się większe szanse na pokój w Europie i mniejszą liczbę ofiar – przekonuje.

– Ważnym elementem budowy pokoju w Europie powinno być, moim zdaniem, przekonanie, iż oficjalne wyłączenie Polski z obowiązku przyjęcia euro jest jednym z podstawowych warunków zachowania pokoju i uniknięcia wojny, o której w swojej przepowiedni wspominała siostra Łucja – dodaje.

Profesor jest jednak w pełni przekonany o profesjonalizmie swoich wywodów i podkreśla prawo do badań zjawisk ekonomicznych „w świetle różnych uwarunkowań, zwłaszcza tych, które uważa za istotne”.

– Nie mogę więc pomijać przy analizie tego dylematu ekonomicznego: złoty czy euro, uwarunkowań socjologicznych czy historycznych. Byłoby to po prostu nieprofesjonalne także z naukowego punktu widzenia – podsumowuje.

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, prof. Eryk Łon zasłynął ostatnio wywiadem w katolicko-narodowym portalu naszdziennik.pl, gdzie zaproponował, by cała UE zrezygnowała z własnych systemów pieniężnych i przyjęła jako walutę unijną polskiego złotego. Po dzisiejszych rewelacjach drżymy na myśl, jakimi mądrościami nas jeszcze uraczy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.