Prąd w Polsce zdrożeje nawet o połowę. Już teraz ceny są wyższe, niż w Niemczech

Już ceny drenują nam mocniej kieszenie. W 2020 r. ceny prądu wzrosną o nawet o połowę. Obecnie są wyższe niż w Niemczech, a zarabiamy znacznie mniej od Niemców
Już ceny drenują nam mocniej kieszenie. W 2020 r. ceny prądu wzrosną o nawet o połowę. Obecnie są wyższe niż w Niemczech, a zarabiamy znacznie mniej od Niemców Foto: Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Interwencja rządu nie zmniejszyła cen energii na dobre, lecz tylko przesunęła podwyżkę o rok. W 2020 za prąd będziemy płacić o 30 – 50 proc. więcej, niż dziś. W 2018 roku ceny prądu mieliśmy wyższe, niż Niemcy i Szwedzi. Parafrazując słowa prezesa Kaczyńskiego – może te europejskie ceny nie byłyby takie złe?


W całej Europie drożeją uprawnienia do emisji CO2. To opłaty, jakie muszą ponosić elektrownie i inne firmy emitujące dwutlenek węgla. Mają więc wybór – płacić te swoiste kary albo inwestować w ograniczanie emisji.

Jak pisze Rzeczpospolita.pl, cena uprawnień wzrosła do 27 euro za tonę, chociaż w poprzednich miesiącach trzeba było za nią zapłacić 20-23 euro.

Gazeta przypomina, że to częściowo wina opóźnionego Brexitu. Nie można się bowiem spodziewać szybkiej wyprzedaży certyfikatów przez firmy z Wielkiej Brytanii, co nastąpiłoby, gdyby kraj opuszczał UE w pierwotnym terminie.

To jednak tylko jeden z czynników wpływających na ceny prądu w Polsce. Najważniejszy jest fakt, że w Polsce 80 proc. energii produkuje się z węgla. A ten drożeje, podobnie jak uprawnienia do emisji, których na dodatek jest coraz mniej. W ciągu roku koszt zakupu energii na giełdzie w Polsce wzrósł o 32 proc.

Analitycy cytowani przez dziennik twierdzą, że w przyszłym roku cena energii wzrośnie dla odbiorców indywidualnych o 30-50 procent.

Ceny prądu w Polsce na tle Europy
W 2018 r. Polska miała najwyższe ceny hurtowe prądu spośród krajów ościennych. Jak podaje Polska Grupa Energetyczna, średnia cena 1 MWh energii w naszym kraju była wyższa o 25–32 zł w porównaniu ze Szwecją, Czechami i Niemcami. Miało to wpływ na istotny wzrost importu energii do Polski z sąsiednich krajów – pisze Rzeczpospolita.


Ceny dla odbiorców indywidualnych są obecnie zamrożone przez rząd, ale firmy czy samorządy czekają na decyzje – bo dostały cenniki z podwyżkami rzędu 40–70 proc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.