144 miliony złotych na muzeum ojca Rydzyka. "100 tygodni na wykonanie umowy"

Wartość kolekcji, jaką przekaże Muzeum w Toruniu fundacja o. Rydzyka, została oszacowana na 88 mln zł.
Wartość kolekcji, jaką przekaże Muzeum w Toruniu fundacja o. Rydzyka, została oszacowana na 88 mln zł. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Raciborskie Rafako zostało głównym wykonawcą projektu Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu, firmowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz kierowaną przez o. Tadeusza Rydzyka Fundację „Lux Veritatis”. Szkopuł w tym, jak swój wkład w powstanie muzeum wycenia drugi z współzałożycieli.


144,7 mln zł brutto, czyli 117,7 mln zł netto – o kontrakcie takiej wysokości poinformowała spółka Rafako w komunikacie giełdowym. Specjalizująca się w budownictwie na potrzeby przemysłu energetycznego firma zapowiada, że muzeum powstanie w ciągu 100 tygodni od chwili zawarcia umowy.

70 mln brakujących złotych
Nie jest jednak jasne, kto wyłoży potrzebne kwoty. W podpisanej w czerwcu 2018 r. umowie wicepremier i szef MKiDN Piotr Gliński zapowiedział wyłożenie 70 mln złotych. Po stronie fundacji znalazły się zaś eksponaty, grunty i koncepcje. O to, skąd będzie pochodzić reszta gotówki – a chodzi przecież o kolejne ponad 70 mln zł – dopytywała w resorcie „Gazeta Wyborcza”. Bezskutecznie.

To nie koniec niejasności. Dziennik wspomina też o wyjątkowo przychylnej wycenie kolekcji, jaką fundacja chciałaby przekazać muzeum. Zgromadzone eksponaty mają być warte 88 mln zł, a niemal połowę tej kwoty (43,5 mln zł) stanowi wycena 725 godzin nagrań video – chodzi o wywiady z osobami, które były świadkami ratowania Żydów podczas II wojny światowej. Wycenione zostały one na 1000 zł za minutę – jak wysokobudżetowy film dokumentalny.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.