Lekcje biznesu z Gry o tron. 5 rzeczy, o których powinien wiedzieć przedsiębiorca z Westeros

Khaleesi była niegdyś młodą, wystraszoną dziewczyną, przymuszona do aranżowanego małżeństwa. Dziś to charyzmatyczna liderka i Matka Smoków.
Khaleesi była niegdyś młodą, wystraszoną dziewczyną, przymuszona do aranżowanego małżeństwa. Dziś to charyzmatyczna liderka i Matka Smoków. Gra o Tron / HBO
Nawet jeśli nie oglądasz Gry o tron, istnieje duże prawdopodobieństwo, że domyślasz się, o co tyle szumu. Fenomen serialu HBO sięgnął chyba każdego zamieszkanego zakątka świata. Abstrahując od geniuszu produkcji trudno nie zauważyć, jak knute przez bohaterów intrygi, walka o władzę i rządzenie królestwami znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistym świecie. Wystarczy odjąć smoki, miecze i Białych Wędrowców, a z Gry o tron robi się serial z naprawdę merytoryczną biznesowo treścią.


Nie ma ludzi niezastąpionych
Gdy odcięta przez kata głowa Neda Starka potoczyła się po brukowych kostkach placu Królewskiej Przystani, olbrzymia część widzów przecierała oczy ze zdumienia - przecież ta postać była kreowana na głównego bohatera serii! Tymczasem w Grze o Tron postacie padają jak muchy - nieważne, czy są pierwszoplanowe, czy ich twarz pojawiła się na ekranie przez pięć sekund.


Tak też wygląda brutalna rzeczywistość - nie ma ludzi niezastąpionych. To wyjątkowa cenna biznesowa lekcja - nieważne, jak dobry jesteś w swojej pracy, twoja firma najprawdopodobniej przetrwa (bo powinna przetrwać) bez ciebie.

Bycie niezastąpionym niesie ze sobą duże ryzyko, zarówno dla firmy, jak i samego pracownika. Pracownik, który postrzega siebie samego jako niezastąpionego, jest niechętny do pomocy, nie dzieli się swoją wiedzą z innymi, a równocześnie zamyka sobie samemu drogę do awansów i urlopów.


Nie bój przyznać się do błędu
Podbijając kolejne miasta i uwalniając tamtejszych niewolników, Daenerys Targaryen w pewnym momencie zdała sobie sprawę z tego, że w chwili opuszczenia przez nią murów osady, do wyzwolonego miasta natychmiast powraca niewolnictwo.

Niegdyś młoda, wystraszona dziewczyna, przymuszona do aranżowanego małżeństwa, dziś charyzmatyczna liderka i Matka Smoków miała przed sobą trudną decyzję - albo wyruszyć w dalszą podróż w celu podboju Siedmiu Królestw i odzyskania swojego dziedzictwa, nie zważając na uciśnionych niewolników, albo zrobić krok w tył i zacząć rządzić w wyzwolonych miastach.


Khaleesi zauważyła, że popełniła błąd - znosiła niewolnictwo, ale nie dawała przykładu, w jaki sposób miasta mogłyby funkcjonować inaczej. Postanowiła zatem zostać w Meereen, jednym z wyzwolonych miast i pokazać swoim poddanym, że życie bez niewolników jest możliwe.

Tak samo w biznesie - mądre przedsiębiorstwo nie zasłania swoich błędów, tylko od razu się z nimi konfrontuje. Unikając problemu i nie stawiając mu czoła, odrzuca lekcję, jaką ze sobą niesie jego rozwiązanie.

Mądry lider potrzebuje doradców
Wie o tym Kahleesi, której doradzali ser Jorah Mormont oraz Tyrion Lannister, wiedział o tym Stannis Baratheon, który zawsze słuchał swojego wiernego doradcy Davosa Seawortha, świadomość tego miał również Robert Baratheon, który cenił rady swego przyjaciela Neda Starka.

O potrzebie doradców mówił swojemu wnukowi Tommenowi również Twyin Lannister. „Mądry król wie, co wie i czego nie wie. Jesteś młody. Mądry król słucha swoich doradców i ich porad do czasu, gdy osiągnie pełnoletniość. A nawet słucha ich długo po tym”.

Choć liderom z wizją często trudno przyznać się do błędu, ci mądrzy cenią w swoim otoczeniu osobę, która nimi potrząśnie lub zwróci uwagę na słabe aspekty ich idei. W Grze o Tron doradcy bardzo często są mądrzejsi niż przywódcy. Nie mają jednak ich charyzmy, imienia rodowego czy majątku, by rządzić. Mądry przywódca zdaje sobie z tego sprawę i nie zamyka się na ich rady.

Spłacaj swoje długi
Motto Lannisterów brzmi: „Lannisterowie zawsze spłacają swoje długi”. I robią to diabelnie skutecznie, bo dzięki temu są najbardziej zamożnym rodem w całym królestwie.

Aspekty finansowe firmy dla wielu najmniej ekscytującą częścią prowadzenia przedsiębiorstwa. No chyba, że firma przynosi niebotyczne wręcz dochody. Jednak wtedy także należy pamiętać o płatnościach, podatkach, księgowaniu i inwestowaniu - bez kontrolowania środków pieniężnych, finansowe eldorado szybko może się skończyć.

Patrząc na motto Lannisterów nieco bardziej abstrakcyjnie - bycie osobą, która spłaca swoje długi np. dotrzymując obiecanego słowa, jest kluczowe w biznesie. To sprawia, że jesteśmy wiarygodni, zaś autentyczność wzmacnia biznesowe relacje pokazując, że warto nam zaufać.

Nie lekceważ kobiet
Daenerys to Matka Smoków i Wyzwolicielka z Okowów, która jak burza podbija każde królestwo, w którym się znajdzie. Mimo że rządzić zaczęła jako młoda, niewinna dziewczyna, nie waha się zabijać wrogów i karać ludzi, którzy ją zdradzili. Podstępne intrygi Cersei Lannister, a również jej siła i zdecydowanie, doprowadziły ją ostatecznie na Żelazny Tron Siedmiu Królestw.

Arya Stark dzięki umiejętnościom adaptacji i szermierki, stała się Człowiekiem Bez Twarzy i profesjonalnym zabójcą, a jej starsza siostra Sansa z naiwnej, żyjącej marzeniami dziewczyny przeobraziła się w pewną siebie i zdecydowaną przywódczynię rodu Starków. Gra o Tron pokazuje, że nie warto lekceważyć kobiet, ani, co gorsza, z nimi zadzierać. Tak jak w biznesie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0To nie może się udać. Do kraju wkracza hiszpański start-up, który chce robić Polakom pranie
0 0Ten start-up stworzył superpszczoły. Silniejsze, odporniejsze, lepsze
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta