Lekcje biznesu z Gry o tron. 5 rzeczy, o których powinien wiedzieć przedsiębiorca z Westeros

Khaleesi była niegdyś młodą, wystraszoną dziewczyną, przymuszona do aranżowanego małżeństwa. Dziś to charyzmatyczna liderka i Matka Smoków. Gra o Tron / HBO
Nawet jeśli nie oglądasz Gry o tron, istnieje duże prawdopodobieństwo, że domyślasz się, o co tyle szumu. Fenomen serialu HBO sięgnął chyba każdego zamieszkanego zakątka świata. Abstrahując od geniuszu produkcji trudno nie zauważyć, jak knute przez bohaterów intrygi, walka o władzę i rządzenie królestwami znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistym świecie. Wystarczy odjąć smoki, miecze i Białych Wędrowców, a z Gry o tron robi się serial z naprawdę merytoryczną biznesowo treścią.


Nie ma ludzi niezastąpionych
Gdy odcięta przez kata głowa Neda Starka potoczyła się po brukowych kostkach placu Królewskiej Przystani, olbrzymia część widzów przecierała oczy ze zdumienia - przecież ta postać była kreowana na głównego bohatera serii! Tymczasem w Grze o Tron postacie padają jak muchy - nieważne, czy są pierwszoplanowe, czy ich twarz pojawiła się na ekranie przez pięć sekund.


Tak też wygląda brutalna rzeczywistość - nie ma ludzi niezastąpionych. To wyjątkowa cenna biznesowa lekcja - nieważne, jak dobry jesteś w swojej pracy, twoja firma najprawdopodobniej przetrwa (bo powinna przetrwać) bez ciebie.

Bycie niezastąpionym niesie ze sobą duże ryzyko, zarówno dla firmy, jak i samego pracownika. Pracownik, który postrzega siebie samego jako niezastąpionego, jest niechętny do pomocy, nie dzieli się swoją wiedzą z innymi, a równocześnie zamyka sobie samemu drogę do awansów i urlopów.


Nie bój przyznać się do błędu
Podbijając kolejne miasta i uwalniając tamtejszych niewolników, Daenerys Targaryen w pewnym momencie zdała sobie sprawę z tego, że w chwili opuszczenia przez nią murów osady, do wyzwolonego miasta natychmiast powraca niewolnictwo.

Niegdyś młoda, wystraszona dziewczyna, przymuszona do aranżowanego małżeństwa, dziś charyzmatyczna liderka i Matka Smoków miała przed sobą trudną decyzję - albo wyruszyć w dalszą podróż w celu podboju Siedmiu Królestw i odzyskania swojego dziedzictwa, nie zważając na uciśnionych niewolników, albo zrobić krok w tył i zacząć rządzić w wyzwolonych miastach.


Khaleesi zauważyła, że popełniła błąd - znosiła niewolnictwo, ale nie dawała przykładu, w jaki sposób miasta mogłyby funkcjonować inaczej. Postanowiła zatem zostać w Meereen, jednym z wyzwolonych miast i pokazać swoim poddanym, że życie bez niewolników jest możliwe.

Tak samo w biznesie - mądre przedsiębiorstwo nie zasłania swoich błędów, tylko od razu się z nimi konfrontuje. Unikając problemu i nie stawiając mu czoła, odrzuca lekcję, jaką ze sobą niesie jego rozwiązanie.

Mądry lider potrzebuje doradców
Wie o tym Kahleesi, której doradzali ser Jorah Mormont oraz Tyrion Lannister, wiedział o tym Stannis Baratheon, który zawsze słuchał swojego wiernego doradcy Davosa Seawortha, świadomość tego miał również Robert Baratheon, który cenił rady swego przyjaciela Neda Starka.

O potrzebie doradców mówił swojemu wnukowi Tommenowi również Twyin Lannister. „Mądry król wie, co wie i czego nie wie. Jesteś młody. Mądry król słucha swoich doradców i ich porad do czasu, gdy osiągnie pełnoletniość. A nawet słucha ich długo po tym”.

Choć liderom z wizją często trudno przyznać się do błędu, ci mądrzy cenią w swoim otoczeniu osobę, która nimi potrząśnie lub zwróci uwagę na słabe aspekty ich idei. W Grze o Tron doradcy bardzo często są mądrzejsi niż przywódcy. Nie mają jednak ich charyzmy, imienia rodowego czy majątku, by rządzić. Mądry przywódca zdaje sobie z tego sprawę i nie zamyka się na ich rady.

Spłacaj swoje długi
Motto Lannisterów brzmi: „Lannisterowie zawsze spłacają swoje długi”. I robią to diabelnie skutecznie, bo dzięki temu są najbardziej zamożnym rodem w całym królestwie.

Aspekty finansowe firmy dla wielu najmniej ekscytującą częścią prowadzenia przedsiębiorstwa. No chyba, że firma przynosi niebotyczne wręcz dochody. Jednak wtedy także należy pamiętać o płatnościach, podatkach, księgowaniu i inwestowaniu - bez kontrolowania środków pieniężnych, finansowe eldorado szybko może się skończyć.

Patrząc na motto Lannisterów nieco bardziej abstrakcyjnie - bycie osobą, która spłaca swoje długi np. dotrzymując obiecanego słowa, jest kluczowe w biznesie. To sprawia, że jesteśmy wiarygodni, zaś autentyczność wzmacnia biznesowe relacje pokazując, że warto nam zaufać.

Nie lekceważ kobiet
Daenerys to Matka Smoków i Wyzwolicielka z Okowów, która jak burza podbija każde królestwo, w którym się znajdzie. Mimo że rządzić zaczęła jako młoda, niewinna dziewczyna, nie waha się zabijać wrogów i karać ludzi, którzy ją zdradzili. Podstępne intrygi Cersei Lannister, a również jej siła i zdecydowanie, doprowadziły ją ostatecznie na Żelazny Tron Siedmiu Królestw.

Arya Stark dzięki umiejętnościom adaptacji i szermierki, stała się Człowiekiem Bez Twarzy i profesjonalnym zabójcą, a jej starsza siostra Sansa z naiwnej, żyjącej marzeniami dziewczyny przeobraziła się w pewną siebie i zdecydowaną przywódczynię rodu Starków. Gra o Tron pokazuje, że nie warto lekceważyć kobiet, ani, co gorsza, z nimi zadzierać. Tak jak w biznesie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.