Znika kultowy polski sklep. Na jego miejscu powstanie bar McDonald’s

Działający od 53 lat sklep Cepelia na zbiegu ulic Marszałkowskiej i Nowogrodzkiej jest w trakcie likwidacji. Na jego miejscu powstanie McDonald's.
Działający od 53 lat sklep Cepelia na zbiegu ulic Marszałkowskiej i Nowogrodzkiej jest w trakcie likwidacji. Na jego miejscu powstanie McDonald's. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Sklep Cepelia na rogu Marszałkowskiej z Nowogrodzką, w którym od 53 lat sprzedawano rękodzieło, znika z mapy Warszawy. W zabytkowym pawilonie w centrum stolicy powstanie bar McDonald’s. Kultowy sklep organizuje dużą wyprzedaż, która potrwa do 4 maja.


Frytki zamiast rękodzieła
Jak donoszą aktywiści ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, w zabytkowym pawilonie przy Marszałkowskiej 99/101 zamiast rękodzieła niedługo kupimy frytki. Choć budynek jest w rejestrze zabytków, przez lata trudno było docenić jego architektoniczny kunszt, ukryty pod olbrzymimi reklamami.

Nowy inwestor, sieć McDonald’s, zapowiedział przywrócenie pawilonowi dawnej świetności.

– Zależy nam na zachowaniu wszystkich walorów architektonicznych tego budynku i harmonijne wpisanie się w krajobraz centrum stolicy. Zastosujemy bardziej subtelny branding zewnętrzny – zapowiadała Anna Borys-Karwacka, dyrektor ds. korporacyjnych McDonald’s Polska.

W likwidowanym sklepie zakupów można dokonać do 4 maja. Rękodzieło można kupić w promocyjnej cenie - nawet do 40 proc. taniej.

Historia Cepelii
Cepelia to skrót od oficjalnej nazwy: Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego. Powstała 70 lat temu, powołana do życia przez ówczesne Ministerstwo Kultury i Sztuki w celu promocji „sztuki zakorzenionej w rodzimych tradycjach, chronieniu jej oryginalności i walorów, szczególnie kultury wiejskiej” – czytamy na stronie Cepelii.


Odkąd do Polski zawitał kapitalizm, a rynek zalały tańsze produkty masowej produkcji, Cepelia zaczęła prząść coraz cieniej. Jeszcze w 1975 r. Cepelia miała 322 sklepów w całej Polsce, dziś jest ich zaledwie kilkanaście. Sklep znajdujący się w Pawilonie na Marszałkowskiej był największym w całej Polsce.

W stolicy pozostały jeszcze trzy mniejsze sklepy działające pod logiem Cepelii - przy ul. Emilii Plater 47, na Lotnisku Chopina oraz przy Rynku Starego Miasta 10.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.