Znika kultowy polski sklep. Na jego miejscu powstanie bar McDonald’s

Działający od 53 lat sklep Cepelia na zbiegu ulic Marszałkowskiej i Nowogrodzkiej jest w trakcie likwidacji. Na jego miejscu powstanie McDonald's.
Działający od 53 lat sklep Cepelia na zbiegu ulic Marszałkowskiej i Nowogrodzkiej jest w trakcie likwidacji. Na jego miejscu powstanie McDonald's. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Sklep Cepelia na rogu Marszałkowskiej z Nowogrodzką, w którym od 53 lat sprzedawano rękodzieło, znika z mapy Warszawy. W zabytkowym pawilonie w centrum stolicy powstanie bar McDonald’s. Kultowy sklep organizuje dużą wyprzedaż, która potrwa do 4 maja.


Frytki zamiast rękodzieła
Jak donoszą aktywiści ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, w zabytkowym pawilonie przy Marszałkowskiej 99/101 zamiast rękodzieła niedługo kupimy frytki. Choć budynek jest w rejestrze zabytków, przez lata trudno było docenić jego architektoniczny kunszt, ukryty pod olbrzymimi reklamami.

Nowy inwestor, sieć McDonald’s, zapowiedział przywrócenie pawilonowi dawnej świetności.

– Zależy nam na zachowaniu wszystkich walorów architektonicznych tego budynku i harmonijne wpisanie się w krajobraz centrum stolicy. Zastosujemy bardziej subtelny branding zewnętrzny – zapowiadała Anna Borys-Karwacka, dyrektor ds. korporacyjnych McDonald’s Polska.

W likwidowanym sklepie zakupów można dokonać do 4 maja. Rękodzieło można kupić w promocyjnej cenie - nawet do 40 proc. taniej.

Historia Cepelii
Cepelia to skrót od oficjalnej nazwy: Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego. Powstała 70 lat temu, powołana do życia przez ówczesne Ministerstwo Kultury i Sztuki w celu promocji „sztuki zakorzenionej w rodzimych tradycjach, chronieniu jej oryginalności i walorów, szczególnie kultury wiejskiej” – czytamy na stronie Cepelii.


Odkąd do Polski zawitał kapitalizm, a rynek zalały tańsze produkty masowej produkcji, Cepelia zaczęła prząść coraz cieniej. Jeszcze w 1975 r. Cepelia miała 322 sklepów w całej Polsce, dziś jest ich zaledwie kilkanaście. Sklep znajdujący się w Pawilonie na Marszałkowskiej był największym w całej Polsce.

W stolicy pozostały jeszcze trzy mniejsze sklepy działające pod logiem Cepelii - przy ul. Emilii Plater 47, na Lotnisku Chopina oraz przy Rynku Starego Miasta 10.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.