Odbudowa Notre Dame zajmie wiele lat. Dzięki tym aplikacjom obejrzysz katedrę już teraz

W trakcie prac nad grą "Assassin's Creed: Unity" precyzyjnie odwzorowano część szczegółów architektonicznych katedry Notre Dame.
W trakcie prac nad grą "Assassin's Creed: Unity" precyzyjnie odwzorowano część szczegółów architektonicznych katedry Notre Dame. Fot. YouTube / Emil4Gaming
Władze w Paryżu obiecują, że Notre Dame zostanie zrekonstruowana po poniedziałkowym pożarze w ciągu pięciu lat. Eksperci sceptycznie ripostują, że może to zająć nawet całe dekady. Tymczasem w cyfrowym świecie trwa wyścig o to, kto w pełniejszy, bardziej drobiazgowy sposób pokaże słynną budowlę tak, jakby nigdy nie dotknął jej ogień.


Zaledwie kilkadziesiąt godzin po pożarze własną cyfrową wersję XII-wiecznej katedry przygotowali graficy pracujący dla amerykańskiej gazety „USA Today”. Przygotowali oni aplikację Notre Dame: After The Fire, w której za pomocą rozszerzonej rzeczywistości można przyjrzeć się budowli oraz sprawdzić, jakich zniszczeń dokonał żywioł na dachu i górnych partiach świątyni.

Aplikacja jest darmowa, przygotowano ją w wersji na system Android oraz iOS, a użytkownicy mogą za jej pomocą oglądać katedrę, powiększać i obracać obraz, a także dopasowywać do dowolnych płaskich powierzchni w otoczeniu. W aplikacji umieszczono dokładne informacje o skali zniszczeń.

Ubisoft włącza się do odbudowy
W podobną stronę poszedł też potentat rynku gier komputerowych, firma Ubisoft. Udostępniła ona grę „Assassin's Creed: Unity” za darmo. Pochodząca oryginalnie z 2014 roku gra będzie dostępna nieodpłatnie do 25 kwietnia – to rodzaj hołdu złożonego Notre Dame, która jest jednym z drobiazgowo odwzorowanych elementów scenografii dla fabuły gry.


Co więcej, Ubisoft przekonuje, że w trakcie prac nad „Assassin's Creed: Unity” dokładnie odtworzono wiele charakterystycznych szczegółów tych partii katedry, które uległy zniszczeniu – gra może więc przydać się specjalistom, rekonstruującym budynek. Dodatkowo, producent postanowił przekazać na odbudowę zabytku 500 tysięcy euro.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.