Odbudowa Notre Dame zajmie wiele lat. Dzięki tym aplikacjom obejrzysz katedrę już teraz

W trakcie prac nad grą "Assassin's Creed: Unity" precyzyjnie odwzorowano część szczegółów architektonicznych katedry Notre Dame.
W trakcie prac nad grą "Assassin's Creed: Unity" precyzyjnie odwzorowano część szczegółów architektonicznych katedry Notre Dame. Fot. YouTube / Emil4Gaming
Władze w Paryżu obiecują, że Notre Dame zostanie zrekonstruowana po poniedziałkowym pożarze w ciągu pięciu lat. Eksperci sceptycznie ripostują, że może to zająć nawet całe dekady. Tymczasem w cyfrowym świecie trwa wyścig o to, kto w pełniejszy, bardziej drobiazgowy sposób pokaże słynną budowlę tak, jakby nigdy nie dotknął jej ogień.


Zaledwie kilkadziesiąt godzin po pożarze własną cyfrową wersję XII-wiecznej katedry przygotowali graficy pracujący dla amerykańskiej gazety „USA Today”. Przygotowali oni aplikację Notre Dame: After The Fire, w której za pomocą rozszerzonej rzeczywistości można przyjrzeć się budowli oraz sprawdzić, jakich zniszczeń dokonał żywioł na dachu i górnych partiach świątyni.

Aplikacja jest darmowa, przygotowano ją w wersji na system Android oraz iOS, a użytkownicy mogą za jej pomocą oglądać katedrę, powiększać i obracać obraz, a także dopasowywać do dowolnych płaskich powierzchni w otoczeniu. W aplikacji umieszczono dokładne informacje o skali zniszczeń.

Ubisoft włącza się do odbudowy
W podobną stronę poszedł też potentat rynku gier komputerowych, firma Ubisoft. Udostępniła ona grę „Assassin's Creed: Unity” za darmo. Pochodząca oryginalnie z 2014 roku gra będzie dostępna nieodpłatnie do 25 kwietnia – to rodzaj hołdu złożonego Notre Dame, która jest jednym z drobiazgowo odwzorowanych elementów scenografii dla fabuły gry.


Co więcej, Ubisoft przekonuje, że w trakcie prac nad „Assassin's Creed: Unity” dokładnie odtworzono wiele charakterystycznych szczegółów tych partii katedry, które uległy zniszczeniu – gra może więc przydać się specjalistom, rekonstruującym budynek. Dodatkowo, producent postanowił przekazać na odbudowę zabytku 500 tysięcy euro.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł