Odbudowa Notre Dame zajmie wiele lat. Dzięki tym aplikacjom obejrzysz katedrę już teraz

W trakcie prac nad grą "Assassin's Creed: Unity" precyzyjnie odwzorowano część szczegółów architektonicznych katedry Notre Dame.
W trakcie prac nad grą "Assassin's Creed: Unity" precyzyjnie odwzorowano część szczegółów architektonicznych katedry Notre Dame. Fot. YouTube / Emil4Gaming
Władze w Paryżu obiecują, że Notre Dame zostanie zrekonstruowana po poniedziałkowym pożarze w ciągu pięciu lat. Eksperci sceptycznie ripostują, że może to zająć nawet całe dekady. Tymczasem w cyfrowym świecie trwa wyścig o to, kto w pełniejszy, bardziej drobiazgowy sposób pokaże słynną budowlę tak, jakby nigdy nie dotknął jej ogień.


Zaledwie kilkadziesiąt godzin po pożarze własną cyfrową wersję XII-wiecznej katedry przygotowali graficy pracujący dla amerykańskiej gazety „USA Today”. Przygotowali oni aplikację Notre Dame: After The Fire, w której za pomocą rozszerzonej rzeczywistości można przyjrzeć się budowli oraz sprawdzić, jakich zniszczeń dokonał żywioł na dachu i górnych partiach świątyni.

Aplikacja jest darmowa, przygotowano ją w wersji na system Android oraz iOS, a użytkownicy mogą za jej pomocą oglądać katedrę, powiększać i obracać obraz, a także dopasowywać do dowolnych płaskich powierzchni w otoczeniu. W aplikacji umieszczono dokładne informacje o skali zniszczeń.

Ubisoft włącza się do odbudowy
W podobną stronę poszedł też potentat rynku gier komputerowych, firma Ubisoft. Udostępniła ona grę „Assassin's Creed: Unity” za darmo. Pochodząca oryginalnie z 2014 roku gra będzie dostępna nieodpłatnie do 25 kwietnia – to rodzaj hołdu złożonego Notre Dame, która jest jednym z drobiazgowo odwzorowanych elementów scenografii dla fabuły gry.


Co więcej, Ubisoft przekonuje, że w trakcie prac nad „Assassin's Creed: Unity” dokładnie odtworzono wiele charakterystycznych szczegółów tych partii katedry, które uległy zniszczeniu – gra może więc przydać się specjalistom, rekonstruującym budynek. Dodatkowo, producent postanowił przekazać na odbudowę zabytku 500 tysięcy euro.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.