Patriotyzm polskiej pyry. Każdy ziemniak z polskiej ziemi będzie oznaczony flagą

Polskie ziemniaki będą znakowane polską flagą.
Polskie ziemniaki będą znakowane polską flagą. Fot. Bartosz Makowczyński / Agencja Gazeta
Resort rolnictwa właśnie wydał rozporządzenie wprowadzające konieczność znakowania polskich ziemniaków biało-czerwoną flagą. Flaga świadcząca o kraju pochodzenia tych warzyw będzie wymagana zarówno w przypadku ziemniaków pakowanych, jak i sprzedawanych „na wagę”.


Biało-czerwona flaga
– Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podpisałem rozporządzenie, które wprowadzi znakowanie ziemniaków flagą państwa, z którego one pochodzą. Teraz wystąpię też do Komisji Europejskiej o notyfikację znakowania mięsa – powiadomił na Twitterze minister Jan Ardanowski.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, polski ziemniak będzie musiał mieć flagę. – Informacja będzie wymagana zarówno w przypadku ziemniaków pakowanych (z wyłączeniem tych, których opakowania oznakowano logo „Produkt polski”) jak i sprzedawanych na wagę – informują na stronie.

Znakowanie polskiego ziemniaka

Trudno powiedzieć, co oznacza znakowanie ziemniaków „na wagę” - czyżby to, że każdy pojedynczy polski ziemniak będzie miał na skórce pieczątkę polskiej flagi? A może wbity w środek mały, biało-czerwony proporczyk? Niemniej internauci nie szczędzą pomysłowi ironicznych komentarzy.

– Każdy ziemniak i burak powinien mieć przyczepioną książeczkę z wykazem oprysków, które przeszedł, badaniem laboratoryjnym pobranych wycinków i analizy toksykologicznej. Do tego paszport i certyfikat pochodzenia z namiarami GPS na pole pochodzenia – ripostuje jeden z użytkowników Twittera pod postem ministra Ardanowskiego.

Ziemniaki obcokrajowcy
Co ciekawe, informacja o kraju pochodzenia oraz flaga nie znajdą się na opakowaniach kartofli pochodzących z innych krajów Unii Europejskiej oraz Turcji, Islandii, Liechtensteinu, Szwajcarii i Norwegii. Okazuje się bowiem, że takie praktyki byłyby niezgodne z przepisami Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej o zasadzie swobodnego przepływu towarów.

Z tego powodu flaga znajdzie się na ziemniakach z Polski, zaś warzywa z wyżej wymienionych krajów będzie można „zdekonspirować” wyłącznie dzięki wywieszce sklepowej.

Rozporządzenie wejdzie w życie po 30 dniach od jego ogłoszenia. Ziemniaki, których opakowania zostały wyprodukowane jeszcze przed wejściem w życie rozporządzenia, będą mogły być sprzedawane bez wymaganego oznaczenia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.