Patriotyzm polskiej pyry. Każdy ziemniak z polskiej ziemi będzie oznaczony flagą

Polskie ziemniaki będą znakowane polską flagą.
Polskie ziemniaki będą znakowane polską flagą. Fot. Bartosz Makowczyński / Agencja Gazeta
Resort rolnictwa właśnie wydał rozporządzenie wprowadzające konieczność znakowania polskich ziemniaków biało-czerwoną flagą. Flaga świadcząca o kraju pochodzenia tych warzyw będzie wymagana zarówno w przypadku ziemniaków pakowanych, jak i sprzedawanych „na wagę”.


Biało-czerwona flaga
– Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podpisałem rozporządzenie, które wprowadzi znakowanie ziemniaków flagą państwa, z którego one pochodzą. Teraz wystąpię też do Komisji Europejskiej o notyfikację znakowania mięsa – powiadomił na Twitterze minister Jan Ardanowski.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, polski ziemniak będzie musiał mieć flagę. – Informacja będzie wymagana zarówno w przypadku ziemniaków pakowanych (z wyłączeniem tych, których opakowania oznakowano logo „Produkt polski”) jak i sprzedawanych na wagę – informują na stronie.

Znakowanie polskiego ziemniaka

Trudno powiedzieć, co oznacza znakowanie ziemniaków „na wagę” - czyżby to, że każdy pojedynczy polski ziemniak będzie miał na skórce pieczątkę polskiej flagi? A może wbity w środek mały, biało-czerwony proporczyk? Niemniej internauci nie szczędzą pomysłowi ironicznych komentarzy.

– Każdy ziemniak i burak powinien mieć przyczepioną książeczkę z wykazem oprysków, które przeszedł, badaniem laboratoryjnym pobranych wycinków i analizy toksykologicznej. Do tego paszport i certyfikat pochodzenia z namiarami GPS na pole pochodzenia – ripostuje jeden z użytkowników Twittera pod postem ministra Ardanowskiego.

Ziemniaki obcokrajowcy
Co ciekawe, informacja o kraju pochodzenia oraz flaga nie znajdą się na opakowaniach kartofli pochodzących z innych krajów Unii Europejskiej oraz Turcji, Islandii, Liechtensteinu, Szwajcarii i Norwegii. Okazuje się bowiem, że takie praktyki byłyby niezgodne z przepisami Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej o zasadzie swobodnego przepływu towarów.

Z tego powodu flaga znajdzie się na ziemniakach z Polski, zaś warzywa z wyżej wymienionych krajów będzie można „zdekonspirować” wyłącznie dzięki wywieszce sklepowej.

Rozporządzenie wejdzie w życie po 30 dniach od jego ogłoszenia. Ziemniaki, których opakowania zostały wyprodukowane jeszcze przed wejściem w życie rozporządzenia, będą mogły być sprzedawane bez wymaganego oznaczenia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.