Ministerstwo Kultury jest hojne dla muzeum Rydzyka. Da mu prawie 50 mln zł więcej, niż obiecywało

Kwota, jaką przekaże Ministerstwo Kultury tzw. "Muzeum Rydzyka" zwiększyła się o połowę.
Kwota, jaką przekaże Ministerstwo Kultury tzw. "Muzeum Rydzyka" zwiększyła się o połowę. Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta
Muzeum „Pamięć i Tożsamość”, firmowane przez Fundację „Lux Veritatis”, kierowaną przez o. Tadeusza Rydzyka ze strony Ministerstwa Kultury miało otrzymać 70 mln złotych dofinansowania. Resort zaklinał się, że kwota dotacji pozostanie bez zmian. Teraz okazuje się, że minister kultury Piotr Gliński zwiększa finansowanie Muzeum na całe 117 mln zł.


Finansowanie Muzeum
Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II to instytucja prowadzona przez Ministerstwo Kultury i fundacje "Lux Veritatis" prowadzoną przez ojca Tadeusza Rydzyka. Gmach muzeum powstać ma w Toruniu, pomiędzy Wyższą Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej a nowobudowanym sanktuarium. 

Jak można przeczytać na stronie muzeum, budową instytucji zajmie się spółka Rafako. Za swoją pracą otrzyma 117,7 mln zł netto (144,7 mln zł brutto). Połowa tych pieniędzy - a konkretnie 70 mln złotych - miała pochodzić z dotacji Ministerstwa Kultury. Fundacja o. Rydzyka do wspólnego przedsięwzięcia miała wnieść wkład niefinansowy, m.in. koncepcję, grunt oraz eksponaty.

Pozostawał tylko jeden szkopuł - nie było wiadomo, skąd zostanie wzięta reszta kwoty na wykonanie inwestycji. Ministerstwo w listopadzie informowało, że kwota dotacji pozostanie bez zmian, jednak już 16 kwietnia z raportu giełdowego Rafako wynikało, że brakujące środki się znalazły, a firma podpisała umowę z inwestorem.


Pełna kwota z ministerstwa
Teraz wiadomo, skąd Rafako weźmie pieniądze. Całość inwestycji pokryje resort kultury. Jak ogłosił na swojej stronie internetowej, minister Gliński zdecydował podwyższyć kwotę finansowania inwestycji do 117 mln złotych, o czym jako pierwsza napisała „Gazeta Wyborcza”.

To oznacza, że całe wynagrodzenie netto wykonawcy zostanie pokryte z kieszeni ministerstwa. Jak zauważa „GW”, kwota brutto nie ma zbyt wielkiego znaczenia, ponieważ podatek VAT od inwestycji i tak trafi do budżetu państwa.

– Aktualizacja kwoty wynika z sytuacji na rynku inwestycji, w szczególności inwestycji muzealnych oraz realnych kosztów realizacji przedsięwzięcia – czytamy w opublikowanym przez ministerstwo komunikacie
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.