Jest nadzieja dla pracowników w wieku emerytalnym? Rośnie liczba ofert pracy

W Portugalii pojawia się coraz więcej ofert pracy dla osób po pięćdziesiątce. Trwa aktywizacja pracowników zbliżających się powoli do emerytury
W Portugalii pojawia się coraz więcej ofert pracy dla osób po pięćdziesiątce. Trwa aktywizacja pracowników zbliżających się powoli do emerytury Rafał Mielnik / Agencja Gazeta
Niestety na razie dopiero w Portugalii. Najczęściej starszych pracowników poszukują firmy z branży gastronomicznej oraz sektora turystycznego. Firmy poszukują pracowników po pięćdziesiątce czy nawet w wieku emerytalnym.


Serwis bankier.pl opisuje sytuację starszych pracowników, którzy nie potrafili sobie znaleźć miejsca w życiu. Dopiero po znalezieniu pracy ich życie nabrało dodatkowego sensu.

Eksperci zajmujący się tamtejszym rynkiem pracy oceniają, że choć wiek emerytalny w Portugalii to 66 lat, czyli w porównaniu do Polski dość późno, to w Portugalii wielu seniorów szuka pracy, choćby dodatkowej.

Korzystają z tego przedsiębiorcy, którzy nie muszą płacić ubezpieczenia społecznego, jeśli zatrudniają pracownika na emeryturze. Ponadto emeryci są na miejscu i często nie żądają wysokich płac. Co ważne, mają też doświadczenie .

Turystyka pozwala dorobić w kryzysie
W dobie kryzysu wielu Portugalczyków uciekło na wcześniejszą emeryturę, co przełożyło się również na liczbę osób poszukujących dodatkowej pracy. Zwłaszcza, że turystyka nie straciła na kryzysie - portugalskie kurorty są otwarte przez cały rok.

Hotele często poszukują osób do sprzątania czy gotowania. Ponadto seniorzy mogą znaleźć zatrudnienie przy opiece przy dzieciach lub osobach niepełnosprawnych. Godzina prac w ogrodzie wyceniana jest na ok 8 euro, z kolei gotowanie zapewni wynagrodzenie na poziomie 7 euro za godzinę.

W Polsce emeryci też dorabiają
W Polsce liczba pracujących emerytów także rośnie. Lądują oni w handlu, agencjach pracy tymczasowej czy... opiece zdrowotnej. Pod koniec zeszłego roku takich osób było blisko 800 tys. W porównaniu z 2015 rokiem oznacza to wzrost o 30 proc.


Najwięcej z pracujących emerytów mieszka w województwach mazowieckim i śląskim. Większość, bo 56 proc. pracujących emerytur stanowią kobiety. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ kobiece emerytury są niższe, więc trudniej się z nich utrzymać. Zwłaszcza jeśli nie wszyscy otrzymują nawet minimalną emeryturę w wysokości 1100 złotych miesięcznie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Prestiżowy konkurs dla polskich start-upów. Najlepsi pojadą do Doliny Krzemowej
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0Trump bije się z Chińczykami, obrywa Polska. Musimy wybrać: pieniądze czy bezpieczeństwo
0 0Już nawet Amerykanie wiedzą, że wizy zostaną zniesione. Oto mocny dowód
0 0Duże zmiany w Allegro. Ogłoszenia bez opłat i przestrzeń dla osób prywatnych