Oto nowi programiści. „Na osobę z 2-3-letnim stażem, firmy muszą zaplanować budżet pięciocyfrowy”

Matematycy mogą w przyszłości przebić informatyków jako najbardziej pożądany zawód na rynku.
Matematycy mogą w przyszłości przebić informatyków jako najbardziej pożądany zawód na rynku. Fot. Sebastian Rzepiel / Agencja Gazeta
Bez nich nie istniałaby branża finansowa, ale też szereg innych sektorów i specjalizacji. Quant to osoba o uzdolnieniach matematycznych, zajmująca się interpretacją danych liczbowych i potrafiąca przekładać je na realia swojej branży. Zdaniem ekspertów to jeden z najszybciej rozwijających się zawodów, w czołówce pod względem potencjału wzrostowego.


W bankach czy całej branży finansowej quant nie jest novum: uzdolnieni matematycznie eksperci zawsze byli tam potrzebni. Jednak wraz z natłokiem informacji i danych, które docierają do firm, ich znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstwa – zwłaszcza finansowego – stopniowo rośnie. A skoro nie ma na rynku tylu matematyków, by zaspokoić potrzeby firm, stają się oni wyjątkowo cennymi pracownikami.


– To quanci aktuariusze liczą rezerwy, tworzą taryfy produktowe, wyliczają ryzyko, rezerwy. W oparciu o dane modeluje się procesy sprzedażowe, likwidacyjne, obsługowe. Bankowość nie istniałaby bez quantów w ryzyku kredytowym, operacyjnym, działach analiz rynku finansowego, danych giełdowych itd. – wylicza w rozmowie z portalem PulsHR Magdalena Bylinowicz, executive manager z firmy rekrutacyjnej HRK.


E-commerce opera się na analizach danych liczbowych
Ale to zaledwie wierzchołek góry lodowej, bowiem specjaliści tego typu są potrzebni również w marketingu, mediach, a wraz z rozwojem sieci w każdym obszarze, którego internet dotyka: w praktyce w niemal każdym obszarze naszego życia. – Osoby te na podstawie twardych danych są w stanie przewidzieć nasze zachowania oraz to, jak przełożą się one na sprzedaż, postrzeganie marki czy zaufanie do firmy. Cały e-commerce opiera się na analizach danych liczbowych – dodaje ekspertka.


Na korzyść matematycznych talentów działa też to, że łatwiej nauczyć się realiów danej branży niż matematyki. – Wiedza matematyczna jest podstawą funkcjonowania każdej firmy, w każdym jej aspekcie, nie tylko dziś, ale również w przyszłości – kontynuuje Bylinowicz.

5-cyfrowy budżet
Przekłada się to na realia rynku pracy. Jak podkreśla Puls HR osoby z kilkumiesięcznym doświadczeniem oczekują już płac na poziomie 5 tys. zł brutto. – Aby pozyskać osobę z 2-3-letnim doświadczeniem firmy muszą myśleć o budżetach pięciocyfrowych – wskazuje ekspertka.

Zastrzega, że osoby z 5-7-letnim dobijają już „dość wysokiego pułapu wynagrodzeń”, choć i tu z czasem pojawia się „szklany sufit”. Co jednak nie znaczy, że dalszy rozwój biznesu opartego na nowych technologiach i rywalizacja o pracowników nie doprowadzą do sytuacji, w której matematyk stanie się nowym informatykiem. Tylko bardziej pożądanym.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.