Oto nowi programiści. „Na osobę z 2-3-letnim stażem, firmy muszą zaplanować budżet pięciocyfrowy”

Matematycy mogą w przyszłości przebić informatyków jako najbardziej pożądany zawód na rynku.
Matematycy mogą w przyszłości przebić informatyków jako najbardziej pożądany zawód na rynku. Fot. Sebastian Rzepiel / Agencja Gazeta
Bez nich nie istniałaby branża finansowa, ale też szereg innych sektorów i specjalizacji. Quant to osoba o uzdolnieniach matematycznych, zajmująca się interpretacją danych liczbowych i potrafiąca przekładać je na realia swojej branży. Zdaniem ekspertów to jeden z najszybciej rozwijających się zawodów, w czołówce pod względem potencjału wzrostowego.


W bankach czy całej branży finansowej quant nie jest novum: uzdolnieni matematycznie eksperci zawsze byli tam potrzebni. Jednak wraz z natłokiem informacji i danych, które docierają do firm, ich znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstwa – zwłaszcza finansowego – stopniowo rośnie. A skoro nie ma na rynku tylu matematyków, by zaspokoić potrzeby firm, stają się oni wyjątkowo cennymi pracownikami.


– To quanci aktuariusze liczą rezerwy, tworzą taryfy produktowe, wyliczają ryzyko, rezerwy. W oparciu o dane modeluje się procesy sprzedażowe, likwidacyjne, obsługowe. Bankowość nie istniałaby bez quantów w ryzyku kredytowym, operacyjnym, działach analiz rynku finansowego, danych giełdowych itd. – wylicza w rozmowie z portalem PulsHR Magdalena Bylinowicz, executive manager z firmy rekrutacyjnej HRK.


E-commerce opera się na analizach danych liczbowych
Ale to zaledwie wierzchołek góry lodowej, bowiem specjaliści tego typu są potrzebni również w marketingu, mediach, a wraz z rozwojem sieci w każdym obszarze, którego internet dotyka: w praktyce w niemal każdym obszarze naszego życia. – Osoby te na podstawie twardych danych są w stanie przewidzieć nasze zachowania oraz to, jak przełożą się one na sprzedaż, postrzeganie marki czy zaufanie do firmy. Cały e-commerce opiera się na analizach danych liczbowych – dodaje ekspertka.


Na korzyść matematycznych talentów działa też to, że łatwiej nauczyć się realiów danej branży niż matematyki. – Wiedza matematyczna jest podstawą funkcjonowania każdej firmy, w każdym jej aspekcie, nie tylko dziś, ale również w przyszłości – kontynuuje Bylinowicz.

5-cyfrowy budżet
Przekłada się to na realia rynku pracy. Jak podkreśla Puls HR osoby z kilkumiesięcznym doświadczeniem oczekują już płac na poziomie 5 tys. zł brutto. – Aby pozyskać osobę z 2-3-letnim doświadczeniem firmy muszą myśleć o budżetach pięciocyfrowych – wskazuje ekspertka.

Zastrzega, że osoby z 5-7-letnim dobijają już „dość wysokiego pułapu wynagrodzeń”, choć i tu z czasem pojawia się „szklany sufit”. Co jednak nie znaczy, że dalszy rozwój biznesu opartego na nowych technologiach i rywalizacja o pracowników nie doprowadzą do sytuacji, w której matematyk stanie się nowym informatykiem. Tylko bardziej pożądanym.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.