"Ustawa pisana na kolanie". Przez pośpiech PiS, 13. emerytury dostaną też cudzoziemcy

Przepisy programu Emerytura Plus pozwalają wypłacać to świadczenie również obcokrajowcom: bez obywatelstwa, nawet nie mieszkającym w Polsce.
Przepisy programu Emerytura Plus pozwalają wypłacać to świadczenie również obcokrajowcom: bez obywatelstwa, nawet nie mieszkającym w Polsce. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Emerytura+, czyli program, w ramach którego każdy emeryt ma otrzymać trzynastą emeryturę wysokości mniej więcej 1100 złotych brutto, powstała na potrzeby „piątki Kaczyńskiego”. Wygląda na to, że przepisy te napisano naprędce: w efekcie bowiem „trzynastki” mogą trafić również do osób, które w Polsce nie mieszkają.


W przeciwieństwie do przepisów towarzyszących wprowadzaniu w życie np. programu 500+, w tym przypadku nie zawarto w ustawie wymogu posiadania polskiego obywatelstwa, czy mieszkania w Polsce. – Przepisy nie uzależniają wypłaty jednorazowego świadczenia również od tego, czy osoba uprawniona pobiera świadczenie emerytalno-rentowe z innej niż polska instytucji – kwitowała w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Maria Kuźniar z ZUS.

Wszystkie te ustawy są niechlujne i dziurawe
Sprawa dotyczy przede wszystkim obywateli ośmiu państw, z którymi Polska ma umowy o zabezpieczeniu socjalnym. Na liście znajdują się m.in. Ukraina czy Korea Południowa. Na podstawie tych porozumień obcokrajowiec, który legalnie pracuje w Polsce, jest ubezpieczony w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ma możliwość nabycia prawa do emerytury i renty na identycznych zasadach jak Polacy.

Przeciwnicy rządu uważają, że brak tego wyłączenia to rezultat nieuwagi ustawodawcy. – Nie wiem, kto w PiS pisze te ustawy, ale one wszystkie są niechlujne i dziurawe – uciął poseł Kukiz'15, Paweł Skutecki. – Ustawa była pisana na kolanie i podejrzewam, że nikt nie zwrócił na to uwagi – podsumowuje była wiceminister finansów, Izabela Leszczyna.


Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, dodatkowe świadczenie dla emerytów ma kosztować 11 miliardów złotych. Do comiesięcznego przelewu każdego emeryta zostanie doliczone jednorazowa, 13. emerytura w wysokości 1100 złotych brutto. Ustawy wprowadzającej to świadczenie nie podpisał jeszcze prezydent, więc teoretycznie możliwe że nie zostanie ono wypłacone w maju.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.