Strajkujący nauczyciele to dopiero początek. Kolejna grupy dołączy do nich już na początku maja

Strajkujący nauczyciele to dopiero początek. Niedługo zacznie się fala protestów, która potrwa do jesieni.
Strajkujący nauczyciele to dopiero początek. Niedługo zacznie się fala protestów, która potrwa do jesieni. Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Strajk nauczycieli trwa od ponad dwóch tygodni, a już kolejne niezadowolone grupy zawodowe zapowiadają protesty. Mają dość wymawiania się rządu brakiem pieniędzy w budżecie, przy jednoczesnych szczodrych obietnicach wyborczych. Na pierwszy ogień idą fizjoterapeuci, nieco później protesty planują również lekarze i pracownicy socjalni.


Protest fizjoterapeutów
„Maj bez fizjoterapeutów” - taką nazwę nosi ogólnopolska akcja, którą planują zrzeszające tę branżę związki zawodowe. Pierwszym działaniem w ramach akcji będzie zbiorowe oddawanie krwi przez fizjoterapeutów.

– 7 maja w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie zbiorą się fizjoterapeuci i będą oddawać krew. Przysługuje za to dzień wolny – opowiada w rozmowie z polskatimes.pl Ewelina Okoniewska, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii.

Jeśli to nie przyniesie żadnych efektów to niewykluczone, że później w maju odbędą się jeszcze głodówki fizjoterapeutów w całym kraju. Niektórzy planują również przechodzić na zwolnienia lekarskie z powodu obciążenia spowodowanego pracą.

Ich żądania to 1600 zł brutto podwyżki, czyli tyle, ile wcześniej przyznano pielęgniarkom. Dziś początkujący fizjoterapeuci zarabiają najniższą krajową, a ci z 10-letnim stażem - 2400 zł brutto.

Lekarze i pracownicy socjalni
Swoje niezadowolenie pragną wyrazić również lekarze. 1 czerwca ma odbyć się ich demonstracja, a na jesieni w ramach protestu zamierzają ograniczyć czas pracy wyłącznie do jednego etatu.

Protest zapowiadają również pracownicy socjalni. Są oni odpowiedzialni za realizację kluczowych wizerunkowo programów społecznych, m.in. 500+. Ich strajk oznaczałby np. rozpatrywanie wniosków z programu 500+ z opóźnieniem, co byłoby szczególnie bolesne w sytuacji, gdy rusza druga faza projektu: wnioski o świadczenie na pierwsze dziecko.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.