Urzędnicy skarbówki załatwili sobie niezłe podwyżki. Pójdzie na nie 900 milionów złotych

Rząd znalazł 900 mln złotych na podwyżki wynagrodzeń w skarbówce
Rząd znalazł 900 mln złotych na podwyżki wynagrodzeń w skarbówce Foto: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach
Przez najbliższe 3 lata na podwyżki płac urzędników celno-skarbowych pójdzie z budżetu 900 milionów złotych. Drugie tyle będą mogli wydać na sprzęt i samochody. Wystarczyło, żeby pogrozili palcem, a pieniądze się znalazły. Warto pamiętać, że w tym roku już dostali podwyżki – średnio po 650 zł brutto.


Urzędnicy nie musieli nawet specjalnie się starać. To oni zajmują się na co dzień ściąganiem podatków i walką z szarą strefą, więc dla rządu są bardzo ważni. To od ich skuteczności zależą przychody budżetu. Ale rosną też wydatki.

Jak pisze Puls Biznesu, skarbówka w ciągu najbliższych 3 lat dostanie 880 mln zł wzrost wynagrodzeń, uposażeń i dodatków, 643 mln zł zakup pojazdów, urządzeń, uzbrojenia, oprogramowania komputerowego i innych sprzętów, ponad 160 mln złotych na nowe biura, 120 milionów na centrum przetwarzania danych i 95 mln złotych na modernizację sieci komputerowych.

Czy skarbówka negocjowała?
Nie musiała. Wystarczyło, że pracownicy i związki zawodowe skarbówki wyraziły niezadowolenie z zarobków, a ministerstwo zaproponowało im zwiększenie uposażeń. Co ważne, w tym roku urzędnikom celno-skarbowym przyznano już jedne podwyżki, średnio po 650 zł brutto na osobę. Obecnie przeciętne wynagrodzenie w skarbówce to 5,2 tys. zł brutto.


Propozycja nowych podwyżek trafiła już pod obrady rządu. Trudno się spodziewać, by została zablokowana. Zgodnie z planem miałaby wejść w życie od początku 2020 roku.

Nie wiadomo, czy podwyżki dostanie też grupa kapelanów zatrudnionych w tej państwowej służbie, o której pisaliśmy ostatnio w INNPoland.pl. Dziesięciu duchownych, zatrudnianych przez Izby Administracji Skarbowej, podlegających Ministerstwu Finansów, zarabia od 2,4 do 7,4 tys. zł brutto - poinformował resort. Czym się zajmują? Między innymi "prowadzeniem działalności oświatowo-wychowawczej".

Na ten moment nie jest jasne, czy premiowane będzie zaangażowanie inspektorów w pracę, bo często są oskarżani o chodzenie po linii najmniejszego oporu i jak najszybsze zajmowanie majątku przedsiębiorców, bez stwierdzenia nieprawidłowości.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Prestiżowy konkurs dla polskich start-upów. Najlepsi pojadą do Doliny Krzemowej
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0Trump bije się z Chińczykami, obrywa Polska. Musimy wybrać: pieniądze czy bezpieczeństwo
0 0Już nawet Amerykanie wiedzą, że wizy zostaną zniesione. Oto mocny dowód
0 0Duże zmiany w Allegro. Ogłoszenia bez opłat i przestrzeń dla osób prywatnych