Rozstrzygnął się los popularnej w Polsce sieci sklepów. Chce ją przejąć afrykański inwestor

Sklep sieci Spar w austriackim Grazu. W Polsce firma była obecna od 1996 r.
Sklep sieci Spar w austriackim Grazu. W Polsce firma była obecna od 1996 r. Fot. 123rf.com
Jak potwierdzają obie strony transakcji, sieć detaliczną Piotr i Paweł w Polsce przejmie Spar Group Ltd. Notowana na południowoafrykańskiej giełdzie w Johannesburgu firma będzie musiała jeszcze poczekać na potwierdzenie ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).


List intencyjny w tej sprawie został podpisany w piątek rano. – Wstępna umowa między stronami zostanie podpisana w ciągu najbliższych tygodni, po czym zostanie złożony stosowny wniosek do prezesa UOKiK – cytuje portal Wiadomości Handlowe oświadczenie przedstawicieli sieci Piotr i Paweł.

Rok poszukiwań
To koniec epopei trwającej przeszło rok. – Zapewne nastąpiła podobna sytuacja, jak w Almie: firma „przestrzeliła się” ze swoim segmentem – mówił nam Zbigniew Kmieć, ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jego zdaniem, odkąd produkty luksusowe czy przynajmniej wyjątkowe pojawiły się na półkach „zwykłych” supermarketów – a bywa że i dyskontów – właściciele delikatesów podkreślających swoją ekskluzywność stracili grunt pod nogami.

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy spekulowano, że siecią może interesować się Biedronka, E.Leclerc czy „inwestorzy z RPA i Azji”.

Można się tylko domyślać, że w ostatnim przypadku chodziło również o Spar Group. Firma ta działa przede wszystkim na dużych rynkach afrykańskich: w Angoli, Lesoto, Malawi, Mozambiku, Namibii, Zambii, Botswanie, Suazi. W Europie pojawiła się też w Austrii, Irlandii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. W Polsce grupa była obecna od 1996 roku, m.in. dzięki współpracy z siecią Bać-Pol.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.