Wybierasz się na majówkę samolotem? Sprawdź, które linie lotnicze będą strajkować

Strajki na lotniskach mogą utrudnić wiosenne wyjazdy
Strajki na lotniskach mogą utrudnić wiosenne wyjazdy scyther5 / 123rf.com
Strajki pracowników i remonty na lotniskach - tak w wielu miejscach zapowiada się majówka. W sobotę linie SAS odwołały już 600 lotów. Warto przed wylotem sprawdzić, czy nie dotkną nas utrudnienia.


Władze skandynawskich linii lotniczych SAS ogłosiły w sobotę, że odwołują 587 zaplanowanych na niedzielę lotów w krajach Skandynawskich. Sobota jest drugim dniem strajku pilotów zatrudnionych przez tego przewoźnika - donosi Polska Agencja Prasowa.

Do tego dokłada się strajk personelu lotniczego na lotniskach w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Londyński strajk potrwa do trzeciego maja. Spółka, której pracownicy strajkują obsługuje m.in. samoloty WizzAir.

Z kolei we Włoszech strajkują pracownicy spółki odpowiedzialnej za zarządzanie ruchem pasażerskim. Strajk zaplanowano również na 3 maja, między godzinami 12 a 16 lokalnego czasu. Tutaj problem mogą mieć nie tylko osoby lecące do Włoch, ale także osoby nad nimi przelatujące. Opóźnieniami może być także zagrożone lotnisko Roma-Fiumicino, którego kontrolerzy także biorą udział w proteście.

Remonty na lotniskach oznaczają opóźnienia
Oprócz tego trwają prace remontowe na kilku lotniskach, między innymi w Paryżu, Oslo, Budapeszcie i Amsterdamie. Te zmniejszają przepustowości lotnisk, co oznacza, że część lotów może się opóźnić.

Te problemy to zła wiadomość dla klientów, którzy za loty w okolicach weekendu majowego zapłacili znacznie więcej niż jeszcze tydzień wcześniej. Przykładowo, za loty do Rzymu w drugiej połowie kwietnia Polacy zapłacili średnio 534 złote oszczędzając do 35 proc. w porównaniu z pierwszym tygodniem maja. Lot do Barcelony był tańszy o 27 proc., do Paryża o 29, a do Mediolanu nawet o 36 proc.


Jak się jednak okazuje, strajki mogą się pracownikom opłacić. Przekonali się o tym pracownicy linii Ryanair, którym udało się uzyskać odprawy w równowartości blisko 2 mln zł. Te należały im się w związku z zamknięciem jednej z baz firmy po strajku jej pracowników.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.