Gigantyczne odprawy dla pilotów. Ryanair musi sięgnąć głęboko do kieszeni

Sąd zasądził na rzecz pilotów Ryanaira wysokie odprawy.
Sąd zasądził na rzecz pilotów Ryanaira wysokie odprawy. Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Historia Ryanaira pełna jest pracowniczego niezadowolenia. Ta konkretna opowieść dotyczy strajku pracowników i zdecydowanego odwetu linii lotniczej, która (za karę) zamknęła ich bazę. Holenderski sąd stanął po stronie pilotów i nakazał wypłaty odpraw w równowartości niemal 2 mln zł (na głowę!).


Zamknięcie bazy w Eindhoven
Kością niezgody była baza linii lotniczych w Eindhoven. Pracownicy zorganizowali strajk, w którym nie udało się dojść do porozumienia z szefostwem. Ryanair zamknął bazę, jego zdaniem - z powodów ekonomicznych, pilotom proponując przeniesienie do baz w innych lokalizacjach, tak atrakcyjnych, jak np. Białoruś czy Maroko.

Część pracowników poszła z tym do sądu. Teraz, sąd w Den Bosch zasądził na korzyść pracowników. Po pierwsze, orzekł, że likwidacja bazy nie miała nic wspólnego z ekonomią, a odwetem. Po drugie, zasądził na rzecz pilotów odprawy od 380 tys. euro do 480 tys. euro na głowę. To oznacza, że część z nich otrzyma równowartość nawet 2 mln zł. Pierwotnie domagali się odszkodowania w wysokości 1 mln euro na głowę.

Ryanair na razie nie komentuje sprawy. Wyrok nie jest prawomocny.

Warunki pracy w Ryanair
Strajki lub groźby strajków w Ryanair pojawiają się bardzo często, czasem ograniczone są do danego kraju, niekiedy pracownicy baz w różnych krajach synchronizują swoje protesty. W końcu tytuł "najgorszego szefa na świecie", jaki przypadł założycielowi Ryanaira, Michaelowi O'Leary nie wziął się znikąd. Zarzuty zazwyczaj są te same - przepracowanie, zbyt dużo godzin, niesatysfakcjonujące zarobki, łamanie praw pracowników.


Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, zarobki pilotów Ryanaira uzależnione są od kraju. Zarabiają od 184 tys. euro (rocznie) w Hiszpanii do 259 tys. euro w Wielkiej Brytanii. W przypadku personelu pokładowego pensje są, rzecz jasna, niższe – np. w przypadku Irlandii sięgają rocznie od 27 808 euro brutto (młodszy personel pokładowy) po 45 036 euro brutto (starszy personel pokładowy). W Hiszpanii widełki wynoszą od 25 964 do 34 067 euro brutto.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.