Gigantyczne odprawy dla pilotów. Ryanair musi sięgnąć głęboko do kieszeni

Sąd zasądził na rzecz pilotów Ryanaira wysokie odprawy.
Sąd zasądził na rzecz pilotów Ryanaira wysokie odprawy. Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Historia Ryanaira pełna jest pracowniczego niezadowolenia. Ta konkretna opowieść dotyczy strajku pracowników i zdecydowanego odwetu linii lotniczej, która (za karę) zamknęła ich bazę. Holenderski sąd stanął po stronie pilotów i nakazał wypłaty odpraw w równowartości niemal 2 mln zł (na głowę!).


Zamknięcie bazy w Eindhoven
Kością niezgody była baza linii lotniczych w Eindhoven. Pracownicy zorganizowali strajk, w którym nie udało się dojść do porozumienia z szefostwem. Ryanair zamknął bazę, jego zdaniem - z powodów ekonomicznych, pilotom proponując przeniesienie do baz w innych lokalizacjach, tak atrakcyjnych, jak np. Białoruś czy Maroko.

Część pracowników poszła z tym do sądu. Teraz, sąd w Den Bosch zasądził na korzyść pracowników. Po pierwsze, orzekł, że likwidacja bazy nie miała nic wspólnego z ekonomią, a odwetem. Po drugie, zasądził na rzecz pilotów odprawy od 380 tys. euro do 480 tys. euro na głowę. To oznacza, że część z nich otrzyma równowartość nawet 2 mln zł. Pierwotnie domagali się odszkodowania w wysokości 1 mln euro na głowę.

Ryanair na razie nie komentuje sprawy. Wyrok nie jest prawomocny.

Warunki pracy w Ryanair
Strajki lub groźby strajków w Ryanair pojawiają się bardzo często, czasem ograniczone są do danego kraju, niekiedy pracownicy baz w różnych krajach synchronizują swoje protesty. W końcu tytuł "najgorszego szefa na świecie", jaki przypadł założycielowi Ryanaira, Michaelowi O'Leary nie wziął się znikąd. Zarzuty zazwyczaj są te same - przepracowanie, zbyt dużo godzin, niesatysfakcjonujące zarobki, łamanie praw pracowników.


Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, zarobki pilotów Ryanaira uzależnione są od kraju. Zarabiają od 184 tys. euro (rocznie) w Hiszpanii do 259 tys. euro w Wielkiej Brytanii. W przypadku personelu pokładowego pensje są, rzecz jasna, niższe – np. w przypadku Irlandii sięgają rocznie od 27 808 euro brutto (młodszy personel pokładowy) po 45 036 euro brutto (starszy personel pokładowy). W Hiszpanii widełki wynoszą od 25 964 do 34 067 euro brutto.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.