Nadchodzi największy strajk w historii Ryanair. Przewoźnik w odwecie uderzył w czuły punkt pilotów

Linie lotnicze Ryanair ujawniły zarobki swoich pracowników, odpowiadając pośrednio na zarzuty, że w firmie słabo się zarabia.
Linie lotnicze Ryanair ujawniły zarobki swoich pracowników, odpowiadając pośrednio na zarzuty, że w firmie słabo się zarabia. Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Spór między pracownikami Ryanaira, a menedżerami firmy najwyraźniej ma charakter permanentny. Umiarkowane efekty poprzednich akcji protestacyjnych skłoniły związkowców z firmy do ogłoszenia nowego strajku, „największego w historii linii”: już w czwartek dowiemy się, na kiedy zostanie on zaplanowany. Tymczasem przewoźnik nie pozostał dłużny.

„Największy strajk w historii Ryanair” ma objąć Belgię, Hiszpanię, Portugalię, Szwecję, Holandię, Niemcy i Włochy. Związki domagają się respektowania nie irlandzkich, lecz krajowych przepisów prawa pracy. Dążą do zmniejszenia rocznego przydziału godzin pracy, zniesienia zatrudnienia agencyjnego, równych standardów w rozmaitych bazach.

Najlepiej zarabiają piloci Ryanair w Wielkiej Brytanii
I wreszcie, „sprawiedliwego wynagrodzenia”, co zapewne oznacza likwidację dodatkowych kosztów czy indywidualnej prowizji od sprzedaży pokładowej.

Odpowiadając na żądania płacowe Ryanair postanowił udowodnić, że w „tanich” liniach nie zarabia się źle. Firma opublikowała dane o zarobkach, benefitach i warunkach pracy na pokładzie swoich samolotów.

Rzeczywiście, wynagrodzenia np. pilotów, nie prezentują się źle: od 184 599 euro rocznej pensji w Hiszpanii aż po 259 981 euro dla pilotów pracujących w Wielkiej Brytanii. W przypadku personelu pokładowego pensje są, rzecz jasna, niższe – np. w przypadku Irlandii sięgają rocznie od 27 808 euro brutto (młodszy personel pokładowy) po 45 036 euro brutto (starszy personel pokładowy). W Hiszpanii widełki wynoszą od 25 964 do 34 067 euro brutto.

Zarobki polskich pilotów
Listę płac Ryanair uzupełnia o inne benefity: od bezpłatnych szkoleń, przez dodatki rzędu 750 euro, płatne i bezpłatne urlopy na żądanie. Premie od sprzedaży na pokładzie mają sięgać 10 proc.

Portal Puls HR porównał te stawki do tych, na które mogą liczyć polscy piloci – według badania firmy Sedlak & Sedlak. Wynika z niego przeciętna pensja polskiego pilota to 7693 zł brutto miesięcznie, idąc tym tropem, ponad 92 tys. zł brutto rocznie. Kwota nie wygląda najlepiej zestawiona z rocznymi zarobkami hiszpańskiego pilota Ryanair przeliczonymi na złotówki (795 tys. zł rocznie).


Średnia jednak niewiele mówi o rynku, bowiem co czwarty pilot zarabia poniżej 5295 zł brutto miesięcznie, a jednocześnie taka sama grupa zarabia ponad 13 188 zł brutto miesięcznie. Różnice są też widoczne w zależności od ośrodka – w Warszawie średnia pensja pilota sięga 10 242 zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.