Nadchodzi największy strajk w historii Ryanair. Przewoźnik w odwecie uderzył w czuły punkt pilotów

Linie lotnicze Ryanair ujawniły zarobki swoich pracowników, odpowiadając pośrednio na zarzuty, że w firmie słabo się zarabia.
Linie lotnicze Ryanair ujawniły zarobki swoich pracowników, odpowiadając pośrednio na zarzuty, że w firmie słabo się zarabia. Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Spór między pracownikami Ryanaira, a menedżerami firmy najwyraźniej ma charakter permanentny. Umiarkowane efekty poprzednich akcji protestacyjnych skłoniły związkowców z firmy do ogłoszenia nowego strajku, „największego w historii linii”: już w czwartek dowiemy się, na kiedy zostanie on zaplanowany. Tymczasem przewoźnik nie pozostał dłużny.


„Największy strajk w historii Ryanair” ma objąć Belgię, Hiszpanię, Portugalię, Szwecję, Holandię, Niemcy i Włochy. Związki domagają się respektowania nie irlandzkich, lecz krajowych przepisów prawa pracy. Dążą do zmniejszenia rocznego przydziału godzin pracy, zniesienia zatrudnienia agencyjnego, równych standardów w rozmaitych bazach.

Najlepiej zarabiają piloci Ryanair w Wielkiej Brytanii
I wreszcie, „sprawiedliwego wynagrodzenia”, co zapewne oznacza likwidację dodatkowych kosztów czy indywidualnej prowizji od sprzedaży pokładowej.

Odpowiadając na żądania płacowe Ryanair postanowił udowodnić, że w „tanich” liniach nie zarabia się źle. Firma opublikowała dane o zarobkach, benefitach i warunkach pracy na pokładzie swoich samolotów.

Rzeczywiście, wynagrodzenia np. pilotów, nie prezentują się źle: od 184 599 euro rocznej pensji w Hiszpanii aż po 259 981 euro dla pilotów pracujących w Wielkiej Brytanii. W przypadku personelu pokładowego pensje są, rzecz jasna, niższe – np. w przypadku Irlandii sięgają rocznie od 27 808 euro brutto (młodszy personel pokładowy) po 45 036 euro brutto (starszy personel pokładowy). W Hiszpanii widełki wynoszą od 25 964 do 34 067 euro brutto.

Zarobki polskich pilotów
Listę płac Ryanair uzupełnia o inne benefity: od bezpłatnych szkoleń, przez dodatki rzędu 750 euro, płatne i bezpłatne urlopy na żądanie. Premie od sprzedaży na pokładzie mają sięgać 10 proc.

Portal Puls HR porównał te stawki do tych, na które mogą liczyć polscy piloci – według badania firmy Sedlak & Sedlak. Wynika z niego przeciętna pensja polskiego pilota to 7693 zł brutto miesięcznie, idąc tym tropem, ponad 92 tys. zł brutto rocznie. Kwota nie wygląda najlepiej zestawiona z rocznymi zarobkami hiszpańskiego pilota Ryanair przeliczonymi na złotówki (795 tys. zł rocznie).


Średnia jednak niewiele mówi o rynku, bowiem co czwarty pilot zarabia poniżej 5295 zł brutto miesięcznie, a jednocześnie taka sama grupa zarabia ponad 13 188 zł brutto miesięcznie. Różnice są też widoczne w zależności od ośrodka – w Warszawie średnia pensja pilota sięga 10 242 zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.