Firmy górnicze robią nas w konia. Nikt się nie przejmuje toksycznymi odpadami

Hałdy odpadów pogórniczych zajmują w Polsce już 11 tys. hektarów. To mniej więcej tyle, ile zajmuje Radom czy Kielce
Hałdy odpadów pogórniczych zajmują w Polsce już 11 tys. hektarów. To mniej więcej tyle, ile zajmuje Radom czy Kielce Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli weszli na wysypiska odpadów wytwarzanych przy wydobyciu i eksploatacji węgla kamiennego. Wnioski z tej kontroli są dla branży miażdżące: okazuje się, że zaledwie nieco ponad 2 proc. toksycznych odpadów jest ponownie przerabianych. Reszta trafia do naszego otoczenia.


Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, formułuje zarzuty wprost. – Z naszej kontroli wynika, że ani nadzór nad sposobem gospodarowania tymi odpadami, ani działania zabezpieczające środowisko przed ich negatywnym oddziaływaniem nie były wystarczająco skuteczne – cytuje go „Gazeta Wyborcza”. – Najgorsze jednak, że deklarowany przez przedsiębiorców górniczych odzysk odpadów powydobywczych był tylko pozorny – dodaje Kwiatkowski.

Zasady są proste: to, co powstaje przy wydobyciu węgla, zbiera się na hałdach, po czym – z czasem – odpady te powinny zostać wykorzystane np. przy produkcji kruszyw dla budownictwa. W latach 2015-2017 firmy górnicze wytworzyły 72 tys. ton takich odpadów, rozwleczonych na hałdach zajmujących 11 tys. hektarów.

Nadzór szwankuje
Większość zużyto do tworzenia budowli krajobrazowych, reszta zaległa na hałdach. Zarówno budowle krajobrazowe, jak i hałdy nie pozostają bez wpływu na stan środowiska naturalnego – konstatują inspektorzy. Co więcej, szwankuje nadzór nad nimi, jaki powinien być sprawowany przez lokalne władze.


Wyniki kontroli NIK można by uznać za kolejny cios dla branży. Nie ostatni, bowiem sytuacja polskiego górnictwa konsekwentnie się pogarsza. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl na koniec 2018 roku w polskich kopalniach pracowało ponad 83 tysiące osób, które wydobyły 63,4 mln ton węgla kamiennego. To najgorszy wynik od 1947 roku. Wynika z tego jednoznacznie, że produktywność tej branży po prostu spada. Nie ma się więc co dziwić, że polski węgiel jest coraz droższy. I nie będzie tanieć, bo nie ma takiej możliwości.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.