Polacy zostaną bez jakichkolwiek praw po Brexicie? "Rządowe dane są niepokojące"

Polacy nie spiesza się z zapewnieniem sobie praw po Brexicie
Polacy nie spiesza się z zapewnieniem sobie praw po Brexicie Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Jedynie trzy procent Polaków, mieszkających w Wielkiej Brytanii, złożyło wniosek o status osoby osiedlonej, gwarantujący zachowanie praw po wyjściu kraju z UE. Z rządowych danych wynika niepokojący obraz.


"Według opublikowanych przez brytyjskie MSW statystyk do chwili uruchomienia systemu osiedleńczego pod koniec marca w trzech fazach testowych wniosek złożyło jedynie 28,2 tys. Polaków" - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

To oznacza, że jedynie trzy procent spośród mieszkających tam Polaków zdecydowało się na zapewnienie sobie w ten sposób praw. Daje to nam 26. miejsce na 27 unijnych grup narodowościowych.

Oprócz nas podobną niefrasobliwością wykazali się mieszkańcy Litwy, Słowacji i Czech. Najszybciej wnioski wypełniają zaś Bułgarzy, Austriacy czy Chorwaci.

Dane są powodem do niepokoju
Przewodnicząca Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK) w Londynie Joanna Młudzińska oceniła w rozmowie z PAP, że opublikowane dane są "powodem do niepokoju", i zaapelowała do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii o "jak najszybsze zabezpieczenie swoich praw".

Złożenie wniosku jest bezpłatne i zdaniem ekspertów zajmuje ok. 15-20 minut. Ponadto ostrzegają oni, że osoby, które nie dopełnią formalności przed końcem grudnia 2020 roku, "mogą nawet ryzykować bycie uznanym za nielegalnych imigrantów".

Brexit bez umowy uderzy w Polaków
To nie jedyny problem naszych rodaków, mieszkających na Wyspach. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia kraj ten będzie traktowany jak kraj obcy. Będzie to mieć dalekosiężne konsekwencje dla pracujących tam Polaków – przede wszystkim ze względu na ich uprawnienia emerytalne w Polsce, bowiem praca na Wyspach nie będzie zaliczać się do stażu emerytalnego.


Ponad 100 tysięcy miejsc pracy może wyparować z niemieckiej gospodarki, jeżeli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumień – takie są wnioski z symulacji, przygotowanej przez niemiecką gazetę „Welt am Sonntag”. Wstrząsy wtórne niemal na pewno przełożyłyby się w tym scenariuszu na Polskę, dla której Niemcy to najważniejszy rynek eksportowy i partner gospodarczy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.