100 tysięcy utraconych miejsc pracy. Brexit „bez porozumienia” może boleśnie uderzyć w kluczowy dla Polski rynek

Niemieckie firmy, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej, w razie Brexitu "bez porozumienia" będą musiały zwolnić nawet 100 tys. pracowników.
Niemieckie firmy, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej, w razie Brexitu "bez porozumienia" będą musiały zwolnić nawet 100 tys. pracowników. Fot. 123rf.com
Ponad 100 tysięcy miejsc pracy może wyparować z niemieckiej gospodarki, jeżeli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumień – takie są wnioski z symulacji, przygotowanej przez niemiecką gazetę „Welt am Sonntag”. Wstrząsy wtórne niemal na pewno przełożyłyby się w tym scenariuszu na Polskę, dla której Niemcy to najważniejszy rynek eksportowy i partner gospodarczy.


Politykom w Londynie i Brukseli pozostało zaledwie kilka tygodni, by ostatecznie wybrnąć z impasu. Jeżeli brytyjscy posłowie nie zaakceptują porozumienia zawartego przez gabinet Theresy May – lub też Bruksela nie zaproponuje zmian, które czyniłyby to porozumienie dla nich akceptowalnym, dojdzie do „Brexitu bez porozumienia”, czy „twardego Brexitu”. Oznacza on przede wszystkim powrót ceł i rozmaitego rodzaju opłat, które funkcjonują poza wspólnym rynkiem.

Niemierzalne skutki Brexitu
O ironio, to przede wszystkim bolesny cios dla gospodarki Niemiec, jak podkreśla portal Puls HR. – W żadnym innym państwie efekt Brexitu bez porozumienia na rynek pracy nie jest tak duży, jak w Niemczech – tak podsumowywał sytuację współautor symulacji, Oliver Holtemoller. Z niemieckiej gospodarki może „wyparować” 100 tys. miejsc pracy, w szczególności w branży motoryzacyjnej.

Niestety, oznacza to znikanie całych firm – z których niejedna jest kontrahentem polskich przedsiębiorców. Mało tego, w grę wchodzą miejsca pracy zagrożone Brexitem bezpośrednio – a więc w firmach, które operują na rynku brytyjskim. Autorzy symulacji nie pokusili się o ocenę, jak wiele miejsc pracy nad Renem jest pośrednio uzależnionych od relacji z wyspiarzami.


Co więcej, w grę wchodzą też niemierzalne, długofalowe skutki Brexitu – zwłaszcza spadek skłonności do inwestycji, wielomiesięczny chaos w relacjach Królestwa z Europą, mozolne negocjowanie nowych stawek. Politycy mają czas do 29 marca, by znaleźć sposób uniknięcia tego bałaganu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.