Aż milion Polaków z dużymi problemami przez Brexit. Mogą "oberwać po emeryturach"

Jeżeli dojdzie do Brexitu bez porozumienia z Unią Europejską, praca na Wyspach nie będzie wliczana do stażu emerytalnego w Polsce.
Jeżeli dojdzie do Brexitu bez porozumienia z Unią Europejską, praca na Wyspach nie będzie wliczana do stażu emerytalnego w Polsce. Fot. 123rf.com
Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia kraj ten będzie traktowany jak kraj obcy. Będzie to mieć dalekosiężne konsekwencje dla pracujących tam Polaków – przede wszystkim ze względu na ich uprawnienia emerytalne w Polsce, bowiem praca na Wyspach nie będzie zaliczać się do stażu emerytalnego.


Po bezumownym opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię świadczenia pracujących tam Polaków będą po prostu niższe niż to wynika z faktycznie zapłaconych składek – twierdzi w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Bogdan Grzybowski, dyrektor wydziału polityki społecznej OPZZ i członek Rady Nadzorczej ZUS.

Konieczne jest porozumienie z UE
W tej chwili około miliona naszych rodaków na Wyspach chroni prawo unijne: zgodnie z przepisami staż pracy w Wielkiej Brytanii jest wliczany do stażu emerytalnego.

Problem mogłoby rozwiązać porozumienie między Londynem a Brukselą, jednak zawarcie takiej umowy najwyraźniej przychodzi Brytyjczykom z trudem – po serii głosowań w Izbie Gmin upadły wszelkie pomysły na dogadanie się obu stron.

Brexit został co prawda odwleczony o pół roku, ale nie jest to wcale gwarancją, że porozumienie zostanie finalnie zawarte.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.