Monty Python by się uśmiał. Brytyjczycy zapędzili się z Brexitem w kozi róg

Theresa May obiecuje własną dymisję, o ile parlament poprze jej porozumienie z Brukselą.
Theresa May obiecuje własną dymisję, o ile parlament poprze jej porozumienie z Brukselą. Fot. 123rf.com
Brytyjczycy najwyraźniej mają pecha do premierów, którzy obiecują, że złożą dymisję – o ile spełniony zostanie jakiś warunek. Tym razem chodzi o Theresę May, która wiedząc, iż Izba Gmin – nie wyłączając niektórych partyjnych kolegów szefowej rządu – domaga się jej głowy, postawiła wszystko na jedną kartę. May zrezygnuje, jeżeli tylko deputowani poprą jej plan Brexitu. To ostatni, desperacki pomysł na wybrnięcie z impasu.


W ostatnich dniach brytyjscy parlamentarzyści głosowali nad Brexitem ośmiokrotnie. Co na początku wyglądało dramatycznie, dziś budzi już co najwyżej uśmieszek politowania – osiem kolejnych propozycji firmowych przez kolejnych polityków nie doczekało się poparcia większości. Co tylko wzmacnia przekonanie rządu May, że wynegocjowane przez nią porozumienie z Brukselą jest najlepszą z opcji.

Nie stanę na drodze zmianom
Dlatego właśnie May rzuca na szalę własne stanowisko. – Dosyć klarownie widzę nastawienie partii. Wiem, że jest pragnienie odmiennego podejścia i nowego przywództwa w drugiej fazie negocjacji na temat Brexitu. Nie stanę na drodze do tego – wyjaśniała w subtelny sposób. Jeżeli porozumienie zostanie zaakceptowane, May zrezygnuje z funkcji szefowej partii 22 maja, w wyznaczoną nową datę Brexitu. Niewiele dłużej będzie piastować funkcję premiera.

May udało się pozyskać dla tego scenariusza poparcie takich zwolenników Brexitu, jak były szef dyplomacji Boris Johnson czy były lider konserwatystów, Iain Duncan Smith. To jednak wciąż mało: poprzedni plan odrzucono wiekszością 149 głosów, więc May musiała by „odwrócić” przynajmniej 75 parlamentarzystów. I władze Irlandii Północnej, które obawiają się przywrócenia posterunków granicznych z Irlandią.


Tak wygląda plan A. – Ale jeśli plan A zawiedzie, parlament nie ma gotowego planu B, który miałby szansę się powieść – kwituje Laura Kuenssberg, komentatorka sieci BBC.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł