Szokujące zdjęcia nie działają? Oni chcą zapakować papierosy w jednolicie brązowe opakowania

Wszystkie papierosy w Kanadzie sprzedawane będą  w nudnych, brązowych opakowaniach
Wszystkie papierosy w Kanadzie sprzedawane będą w nudnych, brązowych opakowaniach Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Brązowe pudełka, jednolite liternictwo i brak jakichkolwiek reklam - w ten sposób będą wyglądać wszystkie paczki papierosów w Kanadzie. Te zasady wchodzą w życie dzięki ustawie przyjętej przez parlament w zeszłym roku.


Podobne przepisy obowiązują już w 13 innych krajach na świecie, między innymi we Francji od 2017 roku, Australii od 2012 roku, Irlandii, Norwegii i Nowej Zelandii od 2018 roku – wyjaśniło w komunikacie kanadyjskie ministerstwo zdrowia, cytowane przez "Dziennik Gazetę Prawną".

W 2035 roku tylko pięć procent Kanadyjczyków ma palić papierosy. W tej chwili pali 18 proc. osób powyżej 15 roku życia. Proste opakowania mają sprawić, że produkty tytoniowe są mniej atrakcyjne. Co więcej, ostrzeżenia o szkodliwości papierosów na jednolitym tle są bardziej widoczne.

Dlatego więc od listopada wszystkie paczki papierosów w tym kraju będą miały jednolity, brązowy kolor. Napisy będą mieć z góry ustaloną wysokość oraz jeden, określony font graficzny. Marka papierosów może się pojawić na opakowaniu, ale bez koloru.

Ujednolicą też wymiary papierosów
Regulacje dotknęły same papierosy. Dziennik pisze, że mogą mieć one średnicę tylko między 7,65 mm a 8 mm i być długości między 70 a 73 mm w przypadku zwykłych papierosów i 82 do 85 mm w przypadku tak zwanych king size.


Właściciele niewielkich sklepów narzekają, że zamiast zająć się walką z nielegalnymi papierosami, ten skupia się na utrudnianiu życia producentom i tym samym sklepom. Papierosy nadal stanowią bowiem sporą część przychodów sklepikarzy.

W Europie walka z podróbkami stała się priorytetem. System Track&Trace pozwala na monitorowanie losów każdej paczki papierosów od momentu ich wyjścia z fabryki do momentu trafienia do sprzedawcy detalicznego. Zdaniem przedstawicieli branży, pozwoli to na ograniczenie nielegalnego handlu papierosami. Przepisy zostały wymuszone przez regulacje Unii Europejskiej.

Wdrożenie tego jednak opóźnia się na tyle, by palacze zaczęli robić zapasy na wszelki wypadek. Odpowiedzialna za system PWPW stara się uspokoić sytuację, zapewniając, że zdąży na czas. Obowiązkowi rejestracji podlegają nowe opakowania papierosów - te, które już są na półkach, można sprzedawać przez rok.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.