Unijny komisarz pochwalił Polskę za gospodarkę. Oberwało nam się za coś innego

Chociaż mamy problem z rządami prawa w Polsce, ekonomicznie Polska jest lokomotywą – mówi unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger
Chociaż mamy problem z rządami prawa w Polsce, ekonomicznie Polska jest lokomotywą – mówi unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
Polska jest gospodarczą lokomotywą – stwierdził unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger w rozmowie z berlińskim dziennikiem "Tagesspiegel". Przeciwstawił nas pogrążonym w kryzysie i zagrażającym jedności UE Włochom. Ale nie zapomniał o łamaniu prawa w Polsce.


Wywiad z Oettingerem jest dość długi, a Polsce poświęcił on ledwie kilka zdań. Z jednej strony ciepłych, z drugiej gorzkich.

– Wiele krajów podjęło właściwą drogę reformy po kryzysie zadłużenia publicznego. Irlandia, na przykład, była prawie bankrutem i stała się silna ekonomicznie dzięki pomocy Wspólnoty. Także Portugalia jest o wiele silniejsza, niż mogłem sobie wyobrazić. Chociaż mamy problem z rządami prawa w Polsce, ekonomicznie Polska jest lokomotywą. Nie należy zapominać: w całej UE mamy znacznie mniej bezrobotnych niż około pięć lat temu – mówił komisarz Oettinger.

Oettinger zaniepokojony sytuacją w Polsce
Na pytanie dziennikarza o to, co go martwi, niemiecki polityk odpowiedział, że to przede wszystkim naruszenia rządów prawa.

– Sądy muszą być niezależne. Sędziowie muszą mieć prawo do oceny. To centralna wartość UE. Wszelkie działania, które poddają w wątpliwość, takie jak działania w Rumunii, Polsce i na Węgrzech, muszą nas martwić. Ponadto niepokoi mnie sytuacja gospodarcza we Włoszech: Włochy są w trakcie recesji. Ma to konsekwencje dla budżetu państwa i stabilności banków. Obawiam się, że za kilka tygodni zobaczymy, że oczekiwania rządu w Rzymie dotyczące wzrostu gospodarczego i ograniczenia nowego zadłużenia w bieżącym roku finansowym są trudne do osiągnięcia – powiedział Guenther Oettinger.

Kim jest Guenther Oettinger?
Komisarz to jeden z najbardziej doświadczonych i najważniejszych polityków UE. Günther Hermann Oettinger (65 lat) jest komisarzem UE ds. budżetu i zasobów ludzkich od początku 2017 r. Wcześniej polityk CDU przez dwa lata był komisarzem ds. społeczeństwa cyfrowego i gospodarki, a następnie przez pięć lat był komisarzem ds. energii. W latach 2005-2010 był premierem w Badenii-Wirtembergii.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić