Unijny komisarz pochwalił Polskę za gospodarkę. Oberwało nam się za coś innego

Chociaż mamy problem z rządami prawa w Polsce, ekonomicznie Polska jest lokomotywą – mówi unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger
Chociaż mamy problem z rządami prawa w Polsce, ekonomicznie Polska jest lokomotywą – mówi unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
Polska jest gospodarczą lokomotywą – stwierdził unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger w rozmowie z berlińskim dziennikiem "Tagesspiegel". Przeciwstawił nas pogrążonym w kryzysie i zagrażającym jedności UE Włochom. Ale nie zapomniał o łamaniu prawa w Polsce.


Wywiad z Oettingerem jest dość długi, a Polsce poświęcił on ledwie kilka zdań. Z jednej strony ciepłych, z drugiej gorzkich.

– Wiele krajów podjęło właściwą drogę reformy po kryzysie zadłużenia publicznego. Irlandia, na przykład, była prawie bankrutem i stała się silna ekonomicznie dzięki pomocy Wspólnoty. Także Portugalia jest o wiele silniejsza, niż mogłem sobie wyobrazić. Chociaż mamy problem z rządami prawa w Polsce, ekonomicznie Polska jest lokomotywą. Nie należy zapominać: w całej UE mamy znacznie mniej bezrobotnych niż około pięć lat temu – mówił komisarz Oettinger.

Oettinger zaniepokojony sytuacją w Polsce
Na pytanie dziennikarza o to, co go martwi, niemiecki polityk odpowiedział, że to przede wszystkim naruszenia rządów prawa.

– Sądy muszą być niezależne. Sędziowie muszą mieć prawo do oceny. To centralna wartość UE. Wszelkie działania, które poddają w wątpliwość, takie jak działania w Rumunii, Polsce i na Węgrzech, muszą nas martwić. Ponadto niepokoi mnie sytuacja gospodarcza we Włoszech: Włochy są w trakcie recesji. Ma to konsekwencje dla budżetu państwa i stabilności banków. Obawiam się, że za kilka tygodni zobaczymy, że oczekiwania rządu w Rzymie dotyczące wzrostu gospodarczego i ograniczenia nowego zadłużenia w bieżącym roku finansowym są trudne do osiągnięcia – powiedział Guenther Oettinger.

Kim jest Guenther Oettinger?
Komisarz to jeden z najbardziej doświadczonych i najważniejszych polityków UE. Günther Hermann Oettinger (65 lat) jest komisarzem UE ds. budżetu i zasobów ludzkich od początku 2017 r. Wcześniej polityk CDU przez dwa lata był komisarzem ds. społeczeństwa cyfrowego i gospodarki, a następnie przez pięć lat był komisarzem ds. energii. W latach 2005-2010 był premierem w Badenii-Wirtembergii.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.