Minimalna pensja w przyszłym roku wzrośnie. Wiemy, o ile dokładnie

Płaca minimalna w 2020 roku wzrośnie co najmniej o 95,59 zł.
Płaca minimalna w 2020 roku wzrośnie co najmniej o 95,59 zł. Fot. Rafał Mielnik/ Agencja Gazeta
Wysokość płacy minimalnej w Polsce od 1 stycznia 2019 roku wynosi 2250 zł brutto, co oznacza, że pracownik zarabiający najniższą krajową otrzyma „do ręki’ ok. 1634 zł netto. Z kolei osoby zatrudnione na umowie zleceniu obecnie zarabiają co najmniej 14,7 zł brutto za godzinę pracy. Te kwoty od 2020 r. wzrosną, co gwarantują przepisy.


Płaca minimalna w 2020 roku
95,59 zł – tyle wyniesie gwarantowana przepisami podwyżka minimalnej pensji w 2020 r. To oznacza, że miesięcznie na etacie pracownik zarabiający najniższą krajową otrzyma 2345,59 zł brutto. Z kolei minimalna stawka godzinowa dla samozatrudnionych i zleceniobiorców wzrośnie o co najmniej 60 gr, co daje 15,30 zł za godzinę pracy.

Dane o wysokości przyszłorocznej minimalnej pensji pochodzą z Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP). Wyliczenia zostały opracowane na podstawie prognoz makroekonomicznych, służących do opracowania projektu przyszłorocznego budżetu.

– W ostatnich latach podwyżka minimalnego wynagrodzenia wynosiła albo 100 zł, albo 150 zł. Wydaje się, że tegoroczne negocjacje w sprawie wzrostu najniższej pensji będą dotyczyć podobnych kwot – mówi w rozmowie z portalem dziennik.pl Łukasz Kozłowski, główny ekonomista FPP.

Negocjacje w sprawie najniższej krajowej
W skrócie: targi o wysokość płacy minimalnej polegają na przedstawianiu propozycji przez związki zawodowe, do których ustosunkowują się ministerstwa oraz premier. W zeszłym roku podczas dialogu padły m.in. postulaty działaczy Solidarności, którzy zaproponowali płacę na poziomie 2278 zł oraz związkowców z OPZZ z kwotą 2383 zł.


Wtedy Ministerstwo Finansów zaproponowało podniesienie stawki z 2100 zł do 2220 zł brutto, z kolei premier rzucił ofertą w wysokości 2255 zł. Ostatecznie wygrała propozycja resortu pracy – 2250 zł brutto, choć nie obyło się bez kłótni w rządzie.

W tym roku rozmowy o ostatecznej wysokości przyszłorocznego minimum zaczną się jutro podczas posiedzenia zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego. Wezmą w nim udział reprezentatywne związki zawodowe oraz organizacje pracodawców, które do 16 maja powinny przedstawić wspólne stanowisko.

Rząd z przedstawieniem swojej propozycji płacy minimalnej na 2020 r. ma czas do 15 czerwca.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.