Minimalna pensja w przyszłym roku wzrośnie. Wiemy, o ile dokładnie

Płaca minimalna w 2020 roku wzrośnie co najmniej o 95,59 zł.
Płaca minimalna w 2020 roku wzrośnie co najmniej o 95,59 zł. Fot. Rafał Mielnik/ Agencja Gazeta
Wysokość płacy minimalnej w Polsce od 1 stycznia 2019 roku wynosi 2250 zł brutto, co oznacza, że pracownik zarabiający najniższą krajową otrzyma „do ręki’ ok. 1634 zł netto. Z kolei osoby zatrudnione na umowie zleceniu obecnie zarabiają co najmniej 14,7 zł brutto za godzinę pracy. Te kwoty od 2020 r. wzrosną, co gwarantują przepisy.


Płaca minimalna w 2020 roku
95,59 zł – tyle wyniesie gwarantowana przepisami podwyżka minimalnej pensji w 2020 r. To oznacza, że miesięcznie na etacie pracownik zarabiający najniższą krajową otrzyma 2345,59 zł brutto. Z kolei minimalna stawka godzinowa dla samozatrudnionych i zleceniobiorców wzrośnie o co najmniej 60 gr, co daje 15,30 zł za godzinę pracy.

Dane o wysokości przyszłorocznej minimalnej pensji pochodzą z Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP). Wyliczenia zostały opracowane na podstawie prognoz makroekonomicznych, służących do opracowania projektu przyszłorocznego budżetu.

– W ostatnich latach podwyżka minimalnego wynagrodzenia wynosiła albo 100 zł, albo 150 zł. Wydaje się, że tegoroczne negocjacje w sprawie wzrostu najniższej pensji będą dotyczyć podobnych kwot – mówi w rozmowie z portalem dziennik.pl Łukasz Kozłowski, główny ekonomista FPP.

Negocjacje w sprawie najniższej krajowej
W skrócie: targi o wysokość płacy minimalnej polegają na przedstawianiu propozycji przez związki zawodowe, do których ustosunkowują się ministerstwa oraz premier. W zeszłym roku podczas dialogu padły m.in. postulaty działaczy Solidarności, którzy zaproponowali płacę na poziomie 2278 zł oraz związkowców z OPZZ z kwotą 2383 zł.


Wtedy Ministerstwo Finansów zaproponowało podniesienie stawki z 2100 zł do 2220 zł brutto, z kolei premier rzucił ofertą w wysokości 2255 zł. Ostatecznie wygrała propozycja resortu pracy – 2250 zł brutto, choć nie obyło się bez kłótni w rządzie.

W tym roku rozmowy o ostatecznej wysokości przyszłorocznego minimum zaczną się jutro podczas posiedzenia zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego. Wezmą w nim udział reprezentatywne związki zawodowe oraz organizacje pracodawców, które do 16 maja powinny przedstawić wspólne stanowisko.

Rząd z przedstawieniem swojej propozycji płacy minimalnej na 2020 r. ma czas do 15 czerwca.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.