Rząd chce, by na wsi nie śmierdziało. Rolnikom ten pomysł nie przypadł do gustu

Rząd chce, by chlewnie i inne nieładnie pachnące inwestycje były oddalone od domów o min. 500 metrów. Ustawa odorowa
Rząd chce, by chlewnie i inne nieładnie pachnące inwestycje były oddalone od domów o min. 500 metrów. Ustawa odorowa Fot. Michał Grocholski / Agencja Gazeta
Na wsi muszą być nieprzyjemne zapachy – zdają się mówić niektóre środowiska konserwatywnej prawicy walczące o głosy rolników. Propozycja rządu może zablokować wiele inwestycji, ale kierunek jest słuszny – przyznają.


W tym sporze chodzi o rządowy projekt tzw. ustawy odorowej – pisze dziś Rzeczpospolita. Ma ona regulować jak daleko od siedzib ludzkich będą mogły powstawać nowe inwestycje.

Rząd proponuje, by chlewnie i inne budynki, z których mogą wydobywać się brzydkie zapachy, stawały przynajmniej 500 metrów od budynków mieszkalnych.

Ta ustawa budzi jednak sporo kontrowersji wśród środowisk rolniczych i konserwatywnych. Ich zdaniem prawo będzie niekorzystne dla polskiego rolnictwa i zablokuje wiele inwestycji. Rząd broni się, twierdząc, że chodzi tylko o nowe chlewnie i tym podobne biznesy. A ludzie różnie reagują na smród, niewielu jest takich, którzy lubią życie w permanentnym odorze. Dla większości ludzi nie jest to ani przyjemne, ani zdrowe.

Kto jest przeciw?
Z informacji dziennika wynika, że ustawę na celownik wzięły prawicowe środowiska konserwatywne, z Robertem Winnickim na czele.

Krytykuje ją też AgroUnia, znana z organizacji spektakularnych protestów rolników. Do tego dochodzi branża futrzarska, w znacznej mierze odpowiadająca za powstawanie nieprzyjemnych zapachów na wsi.

Temat odoru w niektórych wsiach jest znany od dawna, ale narasta wraz emigracją mieszczuchów na wieś. Wielu rolników narzeka, że ich nowi sąsiedzi marudzą, gdy na polu rozrzuca się obornik a w stodole ryczą krowy, nie dając pospać do dziesiątej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.