Minister Rafalska idzie z wnioskiem do premiera. Chce wyższego wynagrodzenia minimalnego

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiada wnioskowanie do premiera o wyższą płacę minimalną niż gwarantowana w ustawie.
Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiada wnioskowanie do premiera o wyższą płacę minimalną niż gwarantowana w ustawie. fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Jeśli płaca minimalna w 2020 r. wzrośnie o kwotę, jaką gwarantują przepisy, będzie wynosiła minimum 2345,59 zł brutto. Rząd może zdecydować się na wyższą kwotę i to właśnie zapowiada minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W rozmowie z portalem prawo.pl zadeklarowała, że jej resort zaproponuje wyższą kwotę niż ta gwarantowana w ustawie.


Nie pogarszać relacji
– Naszym dążeniem jest to, aby nie pogarszać relacji minimalnego wynagrodzenia do średniego, które obecnie jest na poziomie ok. 47 proc. – powiedziała szefowa resortu w rozmowie z serwisem.

Jak zauważyła, gdyby kwota minimalna wzrosła do poziomu gwarantowanego z przepisami, wtedy relacja przeciętnego wynagrodzenia do minimalnego spadłaby do poziomu 44,9 proc. Z tego powodu resort rodziny, pracy i polityki społecznej zamierza wnioskować u premiera o wyższą kwotę minimalnego wynagrodzenia w 2020 r. i pochodnej od tego stawki godzinowej.

Propozycja Rafalskiej
Łukasz Kozłowski, ekonomista z Federacji Przedsiębiorców Polskich, w rozmowie z portalem prognozuje, że w tym wypadku propozycja ministerstwa wyniosłaby ok. 135 zł. Z jego wyliczeń wynika więc, że płaca minimalna w przyszłym roku mogłaby wynieść 2385 zł.

– W ostatnich latach podwyżka minimalnego wynagrodzenia wynosiła albo 100 zł, albo 150 zł. Wydaje się, że tegoroczne negocjacje w sprawie wzrostu najniższej pensji będą dotyczyć podobnych kwot – mówił wcześniej w rozmowie z serwisem dziennik.pl.

Targi o wysokość płacy minimalnej polegają na przedstawianiu propozycji przez reprezentatywne związki zawodowe oraz organizacje pracodawców, do których ustosunkowują się ministerstwa oraz premier. Rząd, aby przedstawić swoją propozycję płacy minimalnej na 2020 r. ma czas do 15 czerwca.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.