Unijne dotacje nie dla każdego. Samorządy nie dostaną po równo, ucierpią te najbiedniejsze

Biedniejsze samorządy będą mieć problem z otrzymaniem unijnych dopłat.
Biedniejsze samorządy będą mieć problem z otrzymaniem unijnych dopłat. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Eksperci nie mają wątpliwości, że w przyszłych latach zmniejszą się unijne środki dla samorządów, a także zmienią się zasady, na jakich będzie można z nich skorzystać. Najbardziej ucierpią biedne gminy, gdyż pieniądze z Unii na walkę z suszą oraz recykling odpadów będą jeszcze mniejsze.


Unijny worek z prezentami nie dla wszystkich
Samorządy powinny przygotować się na lata 2021-2027, gdy zostaną rozdysponowane unijne środki, których będzie mniej - ostrzegają eksperci. Choć teoretycznie szanse na otrzymanie pieniędzy z unijnej kasy dla każdego są takie same, to w praktyce najbiedniejsze samorządy zostaną wykluczone ze starań o środki w przedbiegach, jak zauważa portal forsal.pl.

Okazuje się, że aby ubiegać się o pieniądze z kasy wspólnoty, trzeba będzie więcej zainwestować na starcie. Z tego powodu biedne gminy będą musiały zagwarantować większy niż w ubiegłych latach procentowy udział środków własnych.

Susza i odpady
A wiele gmin na to stać nie będzie. Dziś mogą one liczyć na 85 proc. dofinansowania, tymczasem na nowych zasadach maksymalnie dostaną 70 proc. To może oznaczać, że ubogie gminy będą w jeszcze gorszej sytuacji finansowej.

Zaś nadchodzących i niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji zapowiada się niemało. Jednym z największych wyzwań jest sprostanie unijnym normom w zakresie gospodarki odpadami. Zgodnie z nimi ich recykling w każdej gminie powinien wynosić 50 proc. już w przyszłym roku.

Niemałym problemem mogą okazać się również modernizacje spółek ciepłowniczych, które dziś w większości są ciepłowniami węglowymi, a także susza, która pojawia się w Polsce coraz częściej.

Cena warzyw wariują

Efekty suszy widać już teraz. Z powodu długiego braku opadów Polsce, w górę poszybowały ceny warzyw i owoców. W sklepach pietruszka przebiła pułap 20 złotych za kilo, ale rekord biją i tak czereśnie, za które trzeba zapłacić nawet 70 złotych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.