Ucz się dziecko, będziesz dobrze zarabiać? W zeszłym roku rosły zarobki pracowników fizycznych

Pensje dla pracowników fizycznych rosną
Pensje dla pracowników fizycznych rosną Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Płace dla pracowników fizycznych rosną? Pracodawcy twierdzą, że w ostatnim roku podnieśli im pensje o blisko 6 proc. Ta grupa zanotowała największy wzrost wynagrodzeń spośród wszystkich grup wynagrodzeń.


W Raporcie płacowym Sedlak & Sedlak 2018, cytowanym przez portal money.pl, przebadano ok. 550 pracodawców z różnych branż. Jak wynika z danych, pensje dla pracowników fizycznych wzrosły o 6 proc.

Z badań wynika, że początkujący pracownik fizyczny, czyli taki, który dopiero rozpoczyna swoją pracę otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 3,1 tys. zł. Mówimy tutaj o medianie zarobków brutto. Doświadczony pracownik może liczyć na 4,3 tys. zł.

Najlepiej opłacanymi pracownikami są ci, którzy posiadają specyficzne, poszukiwane w różnych branżach umiejętności. Na najwyższe wynagrodzenie może liczyć drukarz. Doświadczony pracownik tej branży może miesięcznie otrzymać 5,9 tys. zł.

Pięć tysięcy dla doświadczonego pracownika
Na drugim miejscu znalazł się monter maszyn i urządzeń, na trzecim serwisant. Doświadczeni pracownicy tych branż mogą liczyć na nieco ponad 5 tysięcy brutto. Dużo zarabia się także w branży lotniczej, metalurgicznej i poligraficznej. Oczywiście, jeśli pracują w dużym mieście - na przykład Warszawie czy Poznaniu.


Najniższe wynagrodzenie z kolei oferują pracodawcy z województwach: podlaskim, kujawsko-pomorskim oraz lubelskim. Tam pracownicy mogą liczyć na niewiele ponad 3,5 tys. złotych.

Dla porównania minimalne wynagrodzenie w Polsce w przyszłym roku powinno wynieść 2345 złotych. Rząd może zdecydować się na wyższą kwotę i to właśnie zapowiada minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W rozmowie z portalem prawo.pl zadeklarowała, że jej resort zaproponuje wyższą kwotę niż ta gwarantowana w ustawie.

Minimalna pensja pójdzie w górę?
Targi o wysokość płacy minimalnej polegają na przedstawianiu propozycji przez reprezentatywne związki zawodowe oraz organizacje pracodawców, do których ustosunkowują się ministerstwa oraz premier. Rząd, aby przedstawić swoją propozycję płacy minimalnej na 2020 r. ma czas do 15 czerwca.


Jak wyglądają płace pracowników fizycznych na tle innych branż? Średnio. Dla przykładu urzędnicy skarbówki zarabiają średnio 5,2 tys. zł. W tym roku urzędnikom celno-skarbowym przyznano już jedne podwyżki, średnio po 650 zł brutto na osobę.

A propozycja kolejnych podwyżek trafiła już pod obrady rządu. Trudno się spodziewać, by została zablokowana. Zgodnie z planem miałaby wejść w życie od początku 2020 roku.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Prestiżowy konkurs dla polskich start-upów. Najlepsi pojadą do Doliny Krzemowej
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0Trump bije się z Chińczykami, obrywa Polska. Musimy wybrać: pieniądze czy bezpieczeństwo
0 0Już nawet Amerykanie wiedzą, że wizy zostaną zniesione. Oto mocny dowód
0 0Duże zmiany w Allegro. Ogłoszenia bez opłat i przestrzeń dla osób prywatnych