Pierwsze protesty przeciwko wysokim cenom benzyny. Domagają się obniżenia podatków

Szwedzcy kierowcy żądają obniżenia podatków w cenie paliwa
Szwedzcy kierowcy żądają obniżenia podatków w cenie paliwa Chayakorn Sottikul / 123rf.com
W ośmiu miejscach w Szwecji, m.in. w Barkarby pod Sztokholmem, odbyły się w sobotę pierwsze demonstracje przeciwko wysokim cenom benzyny. Szwedzkie władze zapowiedziały jednak, że nie obniżą podatku od paliw, czego domagali się protestujący.


Na początku tygodnia litr benzyny osiągnął w Szwecji rekordowo wysoką cenę 16,89 koron - informuje PAP. Ostatnie podwyżki paliw spowodowały, że lawinowo wzrosła - do 586 tys. - liczba osób popierających grupę protestującą na Facebooku, a w sobotę miały miejsce pierwsze manifestacje.

"Podatki stanowią aż 64 proc. ceny benzyny i to jest przerażające. My mieszkamy na wsi, nie możemy zrezygnować z jazdy samochodem. Przez to stajemy się biedniejsi" - stwierdził protestujący w Barkarby Mats Olsson.

Grupa na Facebooku domaga się obniżenia ceny za litr benzyny do 12 koron, czyli średniej europejskiej, co wymagałoby obniżenia podatku od paliwa. Takie rozwiązanie wykluczył w sobotę socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven.

"Alternatywa odklejona od rzeczywistości"
Wielu kierowców, a zwłaszcza ci, którzy zmuszeni są pokonywać długie trasy na słabo zaludnionej i niezurbanizowanej północy Szwecji, nazwało alternatywne propozycje "odklejonymi od rzeczywistości". Rząd zaproponował bowiem stworzenie programu, który pozwoli na rezygnację przez Szwecję z produktów ropy naftowej.

W porównaniu do szwedzkich cen, koszt litra benzyny w Polsce jest znacznie niższy. Nie ma jednak w tej chwili z czego się cieszyć. Porównanie cen paliw na jednej ze stacji Orlen i na stacji sieci Shell w Niemczech podbija internet. Okazuje się, że u naszych zachodnich sąsiadów da się zatankować taniej, niż w Polsce. To nie wszystko – Niemcy mają też niższy VAT na paliwo. U nas wynosi on 23 proc., w Niemczech – 19 proc.


Oczywiście trzeba brać pod uwagę fakt, że stacje położone są przy autostradzie. W Polsce pewnym przykrym standardem jest to, że ceny paliw na takich stacjach są ponadprzeciętnie wysokie. W bardziej "normalnych" warunkach, paliwo w Polsce jest nieco tańsze niż w Niemczech.

Możliwe, że ceny pójdą jednak w górę. Główna przyczyna leży na drugim końcu świata - między innymi w możliwości potencjalnego konfliktu na linii Iran-USA, ale wyciągnie pieniądze z kieszeni polskich kierowców. Drugą są słabe zarobi właścicieli stacji benzynowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.