Pierwsze protesty przeciwko wysokim cenom benzyny. Domagają się obniżenia podatków

Szwedzcy kierowcy żądają obniżenia podatków w cenie paliwa
Szwedzcy kierowcy żądają obniżenia podatków w cenie paliwa Chayakorn Sottikul / 123rf.com
W ośmiu miejscach w Szwecji, m.in. w Barkarby pod Sztokholmem, odbyły się w sobotę pierwsze demonstracje przeciwko wysokim cenom benzyny. Szwedzkie władze zapowiedziały jednak, że nie obniżą podatku od paliw, czego domagali się protestujący.


Na początku tygodnia litr benzyny osiągnął w Szwecji rekordowo wysoką cenę 16,89 koron - informuje PAP. Ostatnie podwyżki paliw spowodowały, że lawinowo wzrosła - do 586 tys. - liczba osób popierających grupę protestującą na Facebooku, a w sobotę miały miejsce pierwsze manifestacje.

"Podatki stanowią aż 64 proc. ceny benzyny i to jest przerażające. My mieszkamy na wsi, nie możemy zrezygnować z jazdy samochodem. Przez to stajemy się biedniejsi" - stwierdził protestujący w Barkarby Mats Olsson.

Grupa na Facebooku domaga się obniżenia ceny za litr benzyny do 12 koron, czyli średniej europejskiej, co wymagałoby obniżenia podatku od paliwa. Takie rozwiązanie wykluczył w sobotę socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven.

"Alternatywa odklejona od rzeczywistości"
Wielu kierowców, a zwłaszcza ci, którzy zmuszeni są pokonywać długie trasy na słabo zaludnionej i niezurbanizowanej północy Szwecji, nazwało alternatywne propozycje "odklejonymi od rzeczywistości". Rząd zaproponował bowiem stworzenie programu, który pozwoli na rezygnację przez Szwecję z produktów ropy naftowej.

W porównaniu do szwedzkich cen, koszt litra benzyny w Polsce jest znacznie niższy. Nie ma jednak w tej chwili z czego się cieszyć. Porównanie cen paliw na jednej ze stacji Orlen i na stacji sieci Shell w Niemczech podbija internet. Okazuje się, że u naszych zachodnich sąsiadów da się zatankować taniej, niż w Polsce. To nie wszystko – Niemcy mają też niższy VAT na paliwo. U nas wynosi on 23 proc., w Niemczech – 19 proc.


Oczywiście trzeba brać pod uwagę fakt, że stacje położone są przy autostradzie. W Polsce pewnym przykrym standardem jest to, że ceny paliw na takich stacjach są ponadprzeciętnie wysokie. W bardziej "normalnych" warunkach, paliwo w Polsce jest nieco tańsze niż w Niemczech.

Możliwe, że ceny pójdą jednak w górę. Główna przyczyna leży na drugim końcu świata - między innymi w możliwości potencjalnego konfliktu na linii Iran-USA, ale wyciągnie pieniądze z kieszeni polskich kierowców. Drugą są słabe zarobi właścicieli stacji benzynowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.