Rzeczniczka PiS o koszcie 500+ dla niepełnosprawnych. Dziś pieniądze są, rok temu ich nie było

Rok temu niepełnosprawni i ich opiekunowie protestowali pod Sejmem, błagając o pomoc. Dziś otrzymują ją tydzień przed wyborami.
Rok temu niepełnosprawni i ich opiekunowie protestowali pod Sejmem, błagając o pomoc. Dziś otrzymują ją tydzień przed wyborami. Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Premier Mateusz Morawiecki obiecał dodatkowe 500+ dla osób niepełnosprawnych, wymagających stałej opieki i niezdolnych do pracy. Rzecznik rządu Joanna Kopcińska poinformowała, że świadczenie trafi do około pół miliona takich osób. Koszt programu? 3 mld zł dla budżetu. Rok temu takich pieniędzy dla nich nie było.


3 mld zł dla pół miliona osób
Kopcińska w rozmowie z TVP Info zdradziła, że dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł uzyskają pełnoletni niepełnosprawni, którzy nie pobierają innych świadczeń, takich jak emerytura czy renta z tytułu niezdolności do pracy.

– Są to osoby, które oprócz renty socjalnej nie mają żadnych innych stałych źródeł utrzymania – podkreśliła.

Roczny koszt świadczenia wyniesie 3 mld zł. Będą to pieniądze publiczne, sfinansowane z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych - stąd rocznie ma pochodzić 1,7 mld zł - oraz z podatku od sprzedaży detalicznej (nazywany podatkiem od supermarketów) - tu prognozy sięgają od 1,5 do 1,7 mld zł.

– Projekt trafi do Sejmu jeszcze przed wakacjami. Chcemy, aby ustawa weszła w życie przed wyborami parlamentarnymi – zaznaczyła Kopcińska.

Policzek dla protestujących
Jak zaznaczyła w rozmowie z naTemat.pl Iwona Hartwich, która rok temu przez 40 dni protestowała w Sejmie, jest to policzek dla opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy walczyli o te pieniądze w zeszłym roku.

– Kolejne poniżenie. To jest totalna kompromitacja tego rządu. Mamy siedem dni przed wyborami, a cztery dni przed naszym protestem. To jakaś fikcyjna obietnica. Chyba, że pan Morawiecki uchwali to dziś w nocy lub jutro – mówi Hartwich dziennikarce Katarzynie Zuchowicz.


Przypomina, że rok temu argumentem rządu, usprawiedliwiającym decyzję o nieprzyznaniu niepełnosprawnym dodatkowych świadczeń, było „bankructwo państwa”. Tymczasem chwilę po zakończeniu protestu 80 mld zł popłynęło na program 500 plus.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.