Smutny los słynnych krów z Deszczna. "Mają zostać zabite zaraz po wyborach"

Krowy z Deszczna mają zostać wybite po wyborach - mimo tego iż prawdopodobnie są całkiem zdrowe
Krowy z Deszczna mają zostać wybite po wyborach - mimo tego iż prawdopodobnie są całkiem zdrowe foto: unsplash.com
Do naszej redakcji zgłosili się informatorzy, którzy utrzymują, iż los najsłynniejszego w Polsce stada krów jest przesądzony. Mają zostać wybite, bez przeprowadzania badań. Okazuje się jednak, że ze stada i tak regularnie znikały cielaki, które najprawdopodobniej trafiały do rzeźni i na stoły.


Słynne krowy z Deszczna to stado ok. 170 sztuk, które w większości nie są nigdzie zarejestrowane i wypasają się na polach innych rolników. Żyją na wolności, nie są jednak objęte opieką weterynaryjną i zdarza się, że stwarzają zagrożenie na drogach albo wchodzą w szkodę. Ich właściciel porzucił je kilkanaście lat temu.


Sprawą zajęły się w końcu służby, ale w sposób budzący sporo kontrowersji. Ministerstwo Rolnictwa wyłożyło 350 tysięcy złotych na wyłapanie i wybicie całego stada. Wielu ludzi zaprotestowało przeciwko takiemu rozwiązaniu, aktywiści zaczęli im szukać nowych domów.


Krowy z województwa lubuskiego poruszają wyobraźnię ludzi – są wolne, żyją tak, jak chcą i świetnie dają sobie radę w naturalnym środowisku. Nikt nad nimi nie panuje, nie daje schronienia. Same znajdują sobie jedzenie, same się rozmnażają i znajdują schronienie przed zimnem. Trwa to już kilkanaście lat.


Przyszłość krów z lubuskiego
Nasi informatorzy donieśli nam jednak, że tuż po wyborach ma się zacząć akcja wybijania stada i to bez próby przeprowadzenia jakichkolwiek badań. Gdyby bowiem okazało się, że krowy są chore, to swoje stada musieliby prawdopodobnie wybić wszyscy okoliczni hodowcy. A dzikie krowy żerują na obszarze ok. 400 hektarów, poszkodowanych mogłoby być więc sporo.Docierają też do nas informacje, że w okolicach, gdzie często bywa stado, znaleziono klatki z sianem – służące najprawdopodobniej jako pułapki na cielęta. Oznacza to, że krowy z dzikiego stada i tak pewnie trafiły już na stoły w postaci cielęciny. Rolnik może bowiem zgłosić odpowiednim służbom urodzenie cielaka i zakolczykować go w ciągu kilku dni po porodzie. Nie musi przy tym udowadniać pochodzenia zwierzęcia.

Dzikie stado intensywnie się rozmnażało – kilkanaście lat temu liczyło zaledwie kilkanaście sztuk. Cielaków musiało więc rodzić się całkiem sporo, to zaś dawało okazję do bezkarnego przygarnięcia sobie zwierzęcia i zarobienia na nim.

Aktywiści ciągle walczą o życie krów z Deszczna, szukając im nowych domów i usiłując oddalić widmo ich śmierci. Krowy świetnie nadawałyby się do dbania o tereny cenne przyrodniczo, jako ekokosiarki. Są też azyle dla starych i chorych zwierząt. Jeśli zwierzęta zostaną zabite, ich mięso nie trafi do obrotu.

O decyzję dotyczące stada z Deszczna zapytaliśmy przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa. Gdy tylko otrzymamy odpowiedź, zaktualizujemy ten artykuł.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła